Zdanlivo uzavretá téma: dôstojný pomník francúzskym partizánom pri Strečne, pamätná tabuľa tým istým bojovníkom na Námestí M. R. Štefánika v Paríži, viacero kníh vedeckých i spomienkových, veľa príležitostných článkov a štúdií, každoročné návštevy veteránov a zdá sa, že ku kapitole o účasti Francúzov v SNP už niet čo nové povedať. A tu zrazu príde trojica autorov, historik Dušan Halaj, Ľubomír Moncoľ a ďalší historik Ján Stanislav , riaditeľ múzea SNP a početnému publiku vo Francúzskom inštitúte predstavia rozsiahlu knihu Francúzi v Slovenskom národnom povstaní (Grafické štúdio Ing. Petra Jurigu, Banská Bystrica 2003), doplnenú množstvom fotografií a faksimile dokladov.
Po 59 rokoch po tejto historickej udalosti ukázali, že francúzska účasť v nej nebola epizódou, ani margináliou.
Autorská trojica - v knihe sa nerozlišuje, kto čo napísal, v tomto zmysle teda možno hovoriť o kolektívnom diele - veľmi svedomito poprehľadávala všetky príslušné archívy a kombinovala zapísané fakty s tzv. oral history, s rozprávaním účastníkov: takto vznikol kompletný obraz, ktorý sa začína príchodom francúzskych antifašistov na Slovensko.
Už samotné tieto úteky predstavovali komplikované dobrodružstvá, no naši autori ich iba registrujú (podrobnejšie hovoria o nich utečenci v závere knihy), lebo ich zámerom bolo ukázať, ako sa títo jednotlivci alebo malé skupiny na Slovensku ukrývali, postupne organizovali do partizánskych útvarov a potom sa zapájali do bojov proti Nemcom, ktorí po vypuknutí Povstania obsadzovali Slovensko. Zvlášť ťažké boje sa odohrali v okolí Strečna, na Vrútkach a v Priekope: autori s maximálnymi podrobnosťami opisujú hrdinský zápas Francúzov s nemeckou presilou, sledujú ich pohyb, spoluprácu s našimi partizánmi, veliteľmi a civilným obyvateľstvom.
Dokonca vypátrali aj mená tlmočníkov a zaznamenali konflikt so sovietskym partizánskym veliteľom Veličkom, ktorý nesúhlasil s rozkazom ministra obrany čs. exilovej vlády v Londýne, aby francúzske jednotky prešli spod jeho velenia pod velenie generála Goliana.
Kniha je zaujímavo koncipovaná, lebo pod súhrnným názvom História sa tu v ôsmich statiach analyzujú rozličné etapy, miesta a priebeh bojov, kde boli nasadení Francúzi. Autormi sú zrejme Dušan Halaj a Ján Stanislav, ktorých výhodou pred inými historikmi Povstania bolo, že okrem spomenutého konfliktu nemuseli miešať do svojich interpretácií politiku, ostávajú výlučne v oblasti vojenstva.
Pozisťovali okrem iného aj mená príslušníkov partizánskeho zväzku Ján Žižka, v ktorom boli okrem Francúzov i Belgičania, Slováci, Česi a Juhoslovania. Samostatným súpisom francúzskych účastníkov SNP je časť Biografie: tento životopisný zoznam vznikol na základe dotazníkov.
Neobyčajne dramatické sú spomienky účastníkov, ktoré získal v rokoch 1978-2003 Ľubomír Moncoľ priamou korešpondenciou s francúzskymi bojovníkmi v SNP. Sú to často napínavé príbehy, ktoré by sa nedali vymyslieť a v ktorých sympatickú úlohu pomocníkov a neraz i záchrancov zohrávajú okrem úradníkov aj prostí slovenskí občania.