Ako zlyhávali slovenskí intelektuáli

Publikovanie zborníka Umenie v službách totality 1948-1956 (Ústav slovenskej literatúry SAV, Bratislava, 2001) predstavuje závažný edičný čin s ďalekosiahlym významom nielen pre dejiny slovenského umenia a najmä literatúry, ale aj pre dejiny myslenia ...

Publikovanie zborníka Umenie v službách totality 1948-1956 (Ústav slovenskej literatúry SAV, Bratislava, 2001) predstavuje závažný edičný čin s ďalekosiahlym významom nielen pre dejiny slovenského umenia a najmä literatúry, ale aj pre dejiny myslenia v totalitnom období, pre psychológiu a charakterológiu slovenského intelektuála.

Autori sú zväčša literárni vedci či publicisti a bádatelia v príbuzných odboroch a v štúdiách venovali najviac miesta literatúre, ktorá sa stala najkrikľavejšou obeťou politickej manipulácie. Na niektorých miestach sa vyskytuje zmienka aj o hudbe a výtvarnom umení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spôsoby, akými vládnuca strana v období studenej vojny získavala do svojho košiara umelcov, analyzujú viacerí autori: dôležitú úlohu zohrávalo zakladanie umeleckých zväzov, ktoré už nemali plniť funkciu stavovských združení ako predtým, ale mocenských, donucovacích, zvádzajúcich, podplácajúcich a všelijako inak korumpujúcich organizácií. Tie udávali smer, akým sa má príslušné umenie uberať, sprostredkúvali smernice najvyšších orgánov strany, vytvárali ovzdušie strachu, kontrolovali vydané diela, vymýšľali rozličné akcie, až sa napokon tvorca ocitol v spoločnom stáde. Estetickú funkciu umenia postupne nahrádzala funkcia agitačno-propagačná, respektíve výchovná.

Teoretické a metodologické aspekty tejto vynucovanej premeny kultúrneho života rozoberá štúdia René Bílika, jej konkrétna rozvádza Štefan Drug. Názorne ukázal spojitosť všelijakých komisií, rád, inštitúcií pri glajchšaltovaní literatúry, každé tvrdenie dokladá faktami, uvádza mená konkrétnych osôb, ktoré sa zúčastňovali na kádrovačkách, ponižovaní a doslova prenasledovaní spisovateľov, uverejňuje zoznam kníh stiahnutých z trhu (je medzi nimi aj Hemingwayova kniha Zbohom armáda). Drug publikoval v zborníku i zaujímavý rozbor Hečkovej Drevenej dediny, „vzorového“ diela socialistického realizmu. Viacero styčných bodov s jeho analýzou má Šútovcova štúdia o činnosti Slovenskej sekcie Zväzu čs. spisovateľov v období 1949-1950.

SkryťVypnúť reklamu

S podobnou vedeckou akríbiou zameral pozornosť na vtedajšie divadlá a ich repertoár Vladimír Štefko; aj v jeho práci nájdeme dosť smutnosmiešnych miest (napríklad istý ochotnícky herec musel urobiť verejnú sebakritiku, lebo veľmi plasticky zahral úlohu kulaka). Na mnohých deformáciách participovala aj divadelná kritika. Eva Jenčíková má v zborníku tiež dve štúdie: v prvej spracovala vari prvý raz v takejto ucelenej podobe literárny život povojnového exilu, v druhej podrobnú biografiu ďalšieho emigranta, Leopolda Laholu. Spomeňme ešte aspoň Vladimíra Petríka, ktorý si všíma autocenzúrne zásahy spisovateľov v druhých a ďalších vydaniach ich diel a Petru Bombíkovú, ktorá upriamuje pozornosť na Tatarkove rozporuplné výroky o tvorbe v rokoch 1946-1956.

SkryťVypnúť reklamu

Je to obsiahly materiál na rozmýšľanie, provokuje otázku: ako je možné, že vzdelaní ľudia sa správali tak hlúpo? Bol v tom iste kus idealizmu, ale aj strachu, zbabelosti, márnomyseľnosti. V jednotlivých prípadoch iste treba rozlišovať medzi daňou a službou, oslepením a zaslepením.

Dobre, že tento zborník vyšiel, lebo priamo uvádza osoby vystupujúce v tejto trúchlohre, ktorá sa nazývala boj o šťastný zajtrajšok. Ostáva len šok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 247
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 666
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 580
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 833
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu