Viedeň 28. novembra (TASR) - Rozšírenie Európskej únie (EÚ) o 10 krajín od 1. mája 2004 neprinesie krajinám strednej a východnej Európy (KSVE) žiadne silné impulzy, pretože integrácia prebieha už roky. Napriek tomu môže hospodársky rast v týchto krajinách výrazne predstihovať rast v západnej Európe. Povedali to vo štvrtok účastníci viedenského diskusného podujatia s názvom "Európa, akciová spoločnosť - ako sa mieša staré a nové?".
V krátkom čase sa napríklad neočakáva, že by sa zmenili nízke pracovné náklady. Riaditeľ predstavenstva poisťovne Generali v Poľsku Christof Müller sa tiež domnieva, že KSVE budú bodovať nízkymi mzdovými nákladmi. Mzdové rozdiely sú viditeľné už teraz. Varšavčania majú platy ako Viedenčania, podobne je to aj v Krakove či Danzingu alebo v maďarských mestách. Naopak, extrémne nízke pracovné náklady má stále Slovensko. Ch. Müller varoval, že Viedeň si vzhľadom na blízkosť Bratislavy musí uvážiť, akú pozíciu si vytvorí. Slovensko je konkurentom aj pre Maďarsko, najmä vďaka zavedeniu 19-% rovnej dane, upozornil maďarský štátny tajomník Tamas Halm, ktorý je v budapeštianskej vláde zodpovedný za tvorbu plánov národného rozvoja.
Podľa Ch. Müllera však treba kandidátske krajiny posudzovať diferencovane. Tvrdí, že s Poľskom prichádza do EÚ anglosaské súťaživé myslenie. Poľsko označuje za vysokodynamickú a agresívnu spoločnosť, prostredníctvom ktorej "vstúpia" do EÚ aj USA, keďže Chicago je, prenesene povedané, druhým najväčším poľským mestom. Pre všetky KSVE je typická nízka mobilita pracovníkov.
Informovala o tom rakúska agentúra APA.