Bratislava 28. novembra (TASR) - Neschválenie finančných sankcií a odloženie zníženia deficitu pre Francúzsko a Nemecko má význam aj pre slovenskú hospodársku politiku. Uvádza sa to v stanovisku Všeobecnej úverovej banky (VÚB) k rozhodnutiu Rady ministrov financií EÚ (Ecofin), ktorú vypracovali jej ekonómovia.
Podľa nich má domáca hospodárska politika v prvom rade rešpektovať domáce hospodárske priority a nemá sa podriaďovať snahe o príliš skorý vstup do EMÚ. "Štrukturálne reformy a investície do právnej a dopravnej infraštruktúry a systému vzdelávania sú pre krajinu podstatne dôležitejšie ako skoré pristúpenie do menového priestoru, ktorého stabilita a životaschopnosť nie sú úplne jasné. Fiškálna prudencia je dôležitá, ale v správnej štruktúre a pre správne motívy," uvádza sa v komentári.
Podľa VÚB bolo neschválenie finančných sankcií a odloženie zníženia deficitu pre obe krajiny precedentným krokom, ktorý nabúral dôveryhodnosť dodržiavania Paktu stability a rastu EÚ. Podľa ekonómov banky sú však dôvody, ktoré vedú veľké európske krajiny k prekračovaniu maastrichtských kritérií, do určitej miery pochopiteľné. "Slabý vývoj ekonomík eurozóny v poslednom období a rast miery nezamestnanosti v oboch spomínaných krajinách podnecujú k vyšším fiškálnym výdavkom. Rovnako nižšia nezamestnanosť ochudobňuje daňové príjmy," uvádza sa v komentári. A práve tu vystupuje podľa VÚB diskutabilný bod, presadzovaný najmä krajinami s veľkými deficitmi, a to, či je kritérium nadmerného rozpočtového deficitu, ako ho momentálne pozná legislatíva EÚ, správne definované.
Ako ďalej uviedli ekonómovia VÚB, slabou stránkou momentálnej definície kritéria je, že nezohľadňuje cyklické výkyvy. "Jedným z možných riešení je zameniť kritérium nadmerného deficitu za štrukturálny deficit, čím by sa očistili vplyvy ekonomického cyklu na deficit. Pri neočistení o cyklické vplyvy totiž môže zrýchlenie ekonomickej aktivity v rastovej fáze cyklu zdanlivo viesť k zlepšeniu bilancie rozpočtu, naopak, fáza recesie a spomalenie produktu vytvára cez zvýšenie deficitu dojem zlého hospodárenia," konštatovali.
Podľa VÚB je pre dlhodobú udržateľnosť EMÚ určitá forma fiškálnej koordinácie životne dôležitá, bez nej je len veľmi ťažké si predstaviť ďalšiu existenciu menovej únie. "Súčasný pakt stratil dôveryhodnosť. Je na európskych lídroch, aby v záujme stability europrojektu čím skôr vyplnili vákuum, ktoré sa de facto rozhodnutím európskych ministrov financií otvorilo."