BRATISLAVA – Vláda včera takmer ohrozila pozíciu Slovenska v predstupových rokovaniach s Európskou úniou. Kabinet mal na schválenie pripravený návrh dohody na zriadenie medzinárodného fondu na likvidáciu Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Dohoda sa uzatvára s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj, ktorá na likvidáciu elektrárne vyčlenila 6,5 miliardy korún. Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský však pri hlasovaní využil právo veta a postavil sa proti schváleniu dohody.
Svoj postoj vysvetľuje tým, že dohoda nedokáže zabezpečiť, aby Slovenská republika európske prostriedky nezneužila. „Európska banka požičiava podľa tejto zmluvy prostriedky Slovenskej republike. „Pre Slovensko nie je problém Európskej banke vysvetliť, že peniaze boli použité na likvidáciu elektrárne, pričom k ľuďom z Jaslovských Bohuníc sa nedostanú. Poznám možnosti právneho odôvodnenia akéhokoľvek účelu, som právnik,“ povedal Čarnogurský.
Koaličná rada potom dohodu navrhla schváliť a stranícki kolegovia z KDH dali zároveň ministrovi Čarnogurskému voľnú ruku pri hlasovaní vo vláde, ktoré nasledovalo o pár minút.
Ten sa na ňom zdržal a ostatní členovia vlády dohodu podporili.
Na obavy ministra Čarnogurského zo zneužitia európskych peňazí reagoval minister hospodárstva Ľubomír Harach slovami: „Absolútne vylučujem! Ako môže už dnes niekto vedieť, že sa peniaze z Európskej únie zneužijú?“
Vláda dala Európskej únii prísľub, že elektráreň v Jaslovských Bohuniciach odstaví v rokoch 2006 až 2008. Likvidácia si pritom vyžiada približne 16 miliárd korún.
Dohoda, ktorú kabinet včera schválil, je potrebná na to, aby do účelového fondu natiekla z európskych fondov prvá finančná injekcia 6,5 miliardy korún. Vláda bude musieť získať prostriedky aj z iných zdrojov, a aj preto je podľa premiéra Mikuláša Dzurindu dôležité, aby bola pozícia Slovenska pred Bruselom čo najlepšia. Postoj vlády pri riešení jadrovej energetiky je pritom posledným bodom pred uzatvorením negociačnej kapitoly Energetika.
Premiér včera zároveň informoval, že zadal ministrovi práce a sociálnych vecí Petrovi Magvašimu úlohu riešiť sociálne dosahy na ľudí pracujúcich v elektrárni.
Elektráreň bola uvedená do prevádzky v roku 1978 a jej životnosť sa vtedy odhadla na 30 rokov. Likvidácia zariadení až na „zelenú lúku“ a riešenie ochrany uloženia „zostatkov“ elektrárne potrvá až do roku 2098.
Počas vyraďovania z prevádzky bude ešte možné z reaktorov získavať dodávky tepla. Nie je pritom vylúčené, že na mieste dnešnej jadrovej elektrárne vyrastie energetické zariadenie na inej báze, uvažuje sa napríklad aj o paroplynovom cykle.
Autor: tom