Čierny koreň patrí k najjemnejším zeleninám? Aby bol kvalitný, musí dobre vyzrieť, preto sa zberá väčšinou až začiatkom novembra. V miestach s miernou zimou a piesočnatou pôdou ho vyberáme z pôdy až v nasledujúcom roku. Čierny koreň nesmieme skladovať v teplých priestoroch, pretože stráca typickú jemnú chuť. Na rozdiel od iných druhov zeleniny jeho kvalita sa neznižuje ani pri vybiehaní do kvetu.
Pri nepriaznivom počasí v jeseni niekedy nedorastú karfiolové ružice do konzumnej veľkosti? Rastliny vyberieme zo zeme aj so zemným balom a uložíme ich do vyvezeného pareniska husto vedľa seba. Parenisko prikryjeme oknami. Rastliny pravidelne, ale opatrne zalievame, kým dorastú do konzumnej veľkosti. Ak nemáme parenisko, poslúži nám aj ryha vykopaná do takej hĺbky, aby horná časť rastlín bola pod úrovňou terénu. Založené rastliny zakryjeme sklom.
Semená rôznych druhov okrasných rastlín a zeleniny sa odlišujú rozličným obdobím zachovania klíčivosti? Táto vlastnosť je daná geneticky. Uplatní sa však len vtedy, keď sú semená uložené za vhodných podmienok. Počas zimy by sa teplota mala pohybovať od 10 do 15 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť vzduchu okolo 40 percent.
Jednotlivé druhy a formy borovíc, ktoré pestujeme v okrasných záhradách majú odlišné požiadavky na stanovište a pôdu? Pred ich výsadbou si preto musíme overiť ich nároky. Najľahšie sa pestuje borovica lesná, ktorú poznáme z našich lesov. Jej príbuzné, najmä okrasné, sa odlišujú vzhľadom a majú väčšinou odlišné nároky. Borovica čierna vyžaduje hlboké, teplé pôdy, bohaté na vápno. Borovica vejmutovka potrebuje pôdu s malým obsahom vápna, ktorá je priepustná, vlhká a s dostatkom humusu. Nižšie formy borovíc, napríklad kosodrevina, rastú aj na chudobnejších piesočnato-hlinitých pôdach.
Trsy okrasných tráv skrášľujú záhradu do neskorej jesene a mali by tak zostať až do jari? Vhodný termín na delenie trsov, presádzanie a strihanie trvácich okrasných tráv je v marci až apríli. Je to obdobie, keď sa začína nový rast koreňov i nadzemných častí. (pav)