
Mladšie stromčeky ruží ohneme k zemi.

Kríčky môžeme chrániť slamou.FOTO AKRESBA ARCHÍV
rezané aj vyživovavané. Citlivé sú najmä v mieste očkovania a spodných púčikov, ktoré sú základom budúcich výhonkov i kvetov.
Ruže treba na zimu prikryť ešte pred zamrznutím pôdy, ale nie veľmi skoro. Vhodným obdobím je v drsnejších oblastiach október, v teplejších november.
Kríčkové tvary ruží pred mrazom zrežeme asi na 40 centimetrov nad zemou. Kríčky potom zahrnieme kyprou zeminou do výšky 20 až 25 centimetrov tak, aby časť konárikov vyčnievala. Zeminu môžeme ešte prikryť čečinou alebo slamnatým hnojom.
Aj stromčekové tvary ruží pred príchodom zimy skrátime. Mladšie stromčeky môžeme bez obáv ohnúť k zemi. Korunku položíme na pôdu, zachytíme ju háčikovým kolíkom a prikryjeme pôdou, prípadne čečinou. Staršie stromčekové tvary obalíme vrecovinou. Nepoužívame nepriepustné fólie.
Sadové ruže, botanické a popínavé ruže sú dosť odolné, preto ich netreba na zimu prikryť. Miniatúrne ruže rastúce na záhonoch a skalkách sú tiež odolné proti mrazom.
Ruže v nádobách miniruže - je ideálne, ak ich môžeme na zimu preniesť do chladnejších a svetlých miestností, napríklad do garáže alebo pivnice, kde sa teploty pohybujú okolo 0 stupňov Celzia.
Ak takúto miestnosť nemáme, celú nádobu zapustíme na chránenom mieste záhrady do zeme a prikryjeme lístím a čečinou. Pri prezimovaní v miestnostiach pamätajme na občasnú zálievku, aby úplne nevyschli.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ