Belavé, nepravidelne roztrúsené bodky na listoch jabloní, ale aj iných ovocných drevín vznikajú následkom cicania lariev a dospelých jedincov cikádočky ružovej (Edwardsiana rosae). Bodky vznikajú tak, že do vycicaných buniek prenikne vzduch. Na silnejšie vycicaných listoch je bodiek toľko, že splývajú a dodávajú listom striebristý vzhľad. Takéto silné poškodenie listov najčastejšie nachádzame na listoch ruží, ktoré sú hlavným hostiteľom cikádočky ružovej už aj preto, že na ružiach prezimuje vo forme vajíčok zapustených pod kôru mladých výhonkov. Chemická ochrana ovocných drevín proti cikádočke ružovej sa bežne nevykonáva.
Pri sejbe mrkvy som nasypal do riadkov aj granulovaný Basudin, no napriek tomu boli korene mrkvy prevŕtané drôtovcami. Kde som urobil chybu?
K. G., Topoľčany
Neurobili ste chybu, problém je v tom, že Basudin účinkuje dva až tri mesiace a chráni rastliny alebo ich korene pred pôdnymi škodcami v jarných mesiacoch. Vaša mrkva však bola poškodená koncom leta a na jeseň, keď sú drôtovce opäť veľmi aktívne, už účinok prípravku doznel. Z uvedeného by vyplývalo, že približne po troch mesiacoch by bolo treba ošetrenie zopakovať, čo však z hygienických dôvodov nie je prípustné, pretože korene mrkvy by boli zvyškami účinnej látky prípravku kontaminované. Odporúčam vám preto jednoduchšie riešenie skorší zber mrkvy.
Ing. JURAJ MATLÁK