Bratislava 29. novembra (TASR) - Kompromisný návrh Európskej ústavnej zmluvy v súvislosti so zmienkou o právach menšín považuje premiér Mikuláš Dzurinda za víťazstvo slovenskej diplomacie.
"Je to velikánske víťazstvo našej diplomacie. Kolektívne práva národnostných menšín nemajú šancu," vyhlásil dnes Dzurinda v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Kolektívne práva menšín by podľa znamenali obrovské napätie a snahy o autonómiu vo viacerých krajinách.
Premiér pripomenul, že na počiatku celého prípadu bola požiadavka maďarského ministerského predsedu Pétera Medgyessyho, aby preambula ústavnej zmluvy obsahovala zmienku o kolektívnych právach národnostných menšín. "Dnes sa nerozprávame o kolektívnych právach národnostných menšín, nerozprávame sa o preambule, ale je tam veta, že sú zaručené práva občanov patriacich k menšinám. Nehovorí sa, že k národnostným, nehovorí sa o kolektívnych právach, hovorí sa všeobecne, že sú zaručené individuálne práva aj osôb, patriacich k menšinám," vysvetlil Dzurinda.
Premiér zároveň povedal, že "premiéra Medgyessyho podporil prezident Chirac. Mal som v lete veľmi zaujímavú korešpondenciou s pánom prezidentom Chiracom," poznamenal so slovami, že vtedy "nepovažoval za potrebné dávať to na bubon".
Slovenské priority sa podľa Dzurindu dostávajú do záverečného kola rokovaní v podobe, ktorá pre nás bude prijateľná. Premiér však odmietol možnosti blokovania prijatia ústavnej zmluvy kvôli detailom. "Európske znovuzjednotenie nemá alternatívu. Ak dnes niekto bude stavať otázku života a smrti v jednom alebo druhom punkte európskej ústavnej zmluvy, tak si myslím, že nerobí pravdivú politiku," vyhlásil Dzurinda.
Kompromisný návrh európskej ústavy predložený talianskym predsedníctvom v EÚ obsahuje zmienku o rešpektovaní práv menšín. "Únia je založená na hodnotách rešpektovania ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu, ako aj rešpektovania ľudských práv, vrátane práv osôb patriacich k menšinám," znie návrh článku o hodnotách EÚ. Taliansko sa vyhlo návrhom zloženia Európskej komisie a hlasovacieho systému v Rade EÚ. Návrh však vyjasňuje úlohy a postavenie európskeho ministra zahraničných vecí, ktorý bude podpredsedom Európskej komisie a zároveň bude predsedať rade pre zahraničné záležitosti. Dokument tiež zavádza tímové predsedníctvo v špecializovaných ministerských radách.
mh bar