Neapol/Bratislava 29. novembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan považuje za úspešnú schôdzku šéfov diplomacií členských a pristupujúcich krajín EÚ, ktorá sa dnes zavŕši v talianskom Neapole.
Priznal, že rokovanie je zložité, ale v mnohých sporných záležitostiach došlo k pozitívnemu posunu, takže po rokovaniach v Neapole panuje miernejší optimizmus.
"Keby to išlo takto ďalej, v mnohých veciach by sme mohli reálne čakať ukončenie medzivládnej konferencie v tomto roku - tak, ako by si to želala väčšina štátov," uviedol Kukan v rozhovore pre TASR.
Slovensko podporilo kompromisnú formuláciu článku ústavy o hodnotách EÚ zmieňujúcu sa o ochrane osôb patriacich k menšinám. Kukan však plénum informoval, že pôvodný návrh považuje SR za lepší.
Diskusia účastníkov ministerského "konkláve" v Neapole vychádzala z dokumentu talianskeho predsedníctva. Zamerali sa pritom na inštitucionálne otázky, najmä na problematiku spravodlivosti, vnútra a vnútorných politík EÚ, ale aj na finančné záležitosti. Kritizovali aj rozhodnutie Výboru ministrov financií (ECOFIN), ktorý koncom týždňa rozhodol o výnimke pre Francúzsko a Nemecko pri plnení Paktu stability.
Pokiaľ ide o priority SR, väčšina štátov presadzuje návrh, aby každá krajina mala komisára s plným hlasovacím právom. Veľké krajiny s tým majú problém, pripomenul Kukan a podotkol, že diskusia o tom bude pokračovať. Dohodu Kukan očakáva aj v otázke ministra zahraničných vecí EÚ, ako aj v systéme rotácie predsedníctva EÚ.
Väčšinovú podporu zatiaľ nezískal návrh, aby sa základný dokument rozšírenej EÚ volal Európska ústavná zmluva, za čo sa zasadzuje aj SR. Najväčší rozpor však pretrváva ohľadom zmienky o židovsko-kresťanských hodnotách Európy v preambule rodiacej sa ústavy. Podľa Kukana tábory odporcov a priaznivcov tohto návrhu sú zhruba rovnako veľké.
V rozhovore pre TASR Kukan uviedol, že SR i ČR podporili iniciatívu Poľska a Španielska ohľadom pre nich výhodnej tvorby kvalifikovanej väčšiny, a to v súlade so Zmluvou z Nice.
Slovensko však chápe aj argumenty Nemecka a Francúzska. Dosiahnutie kompromisu v tejto záležitosti bude podľa Kukana najťažšou úlohou zostávajúcich dvoch medzivládnych konferencií.
Návrh presunúť rozhodovanie o systéme hlasovania na rok 2009 síce v Neapole zaznel, ale nebol posudzovaný, uviedol Kukan s tým, že by to bol len odklad verdiktu, ku ktorému by muselo neskôr tak či onak prísť.
pel dem