Brusel 30. novembra (TASR) Situácia v medzinárodných misiách NATO, transformácia aliancie a reforma jej veliteľskej štruktúry, boj proti terorizmu, ale tiež obranná politika Európskej únie budú dominovať budúcotýždňovým ministerským zasadnutiam krajín NATO v Bruseli.
V pondelok a utorok sa budú týmito témami z vojenského hľadiska zaoberať ministri obrany členských štátov aliancie, vo štvrtok a piatok ich z politického hľadiska posúdia ministri zahraničných vecí. Na rokovaniach sa zúčastnia tiež zástupcovia pozvaných krajín. Slovensko by mali zastupovať šéf diplomacie Eduard Kukan a štátny tajomník rezortu obrany Martin Fedor.
Ministri obrany i zahraničných vecí z krajín EÚ budú zrejme musieť vysvetľovať svojim americkým kolegom Donaldovi Rumsfeldovi a Colinovi Powellovi najnovšiu dohodu o európskej obrannej spolupráci, ktorú dosiahli v Neapole pri rokovaniach o európskej ústave.
Európski diplomati veria, že plán by mohol byť pre USA prijateľný. Skôr ako o duplikáciu štruktúr NATO má ísť totiž o posilňovanie vojenských kapacít krajín únie, text ústavy má tiež explicitne uvádzať alianciu ako základ kolektívnej obrany európskych spojencov.
Očakáva sa, že generálny tajomník NATO George Robertson v pondelok vyzve členské krajiny, aby doplnili chýbajúce vojenské prostriedky pre misiu aliancie v Afganistane ISAF. NATO totiž už v princípe rozhodlo, že misiu rozšíri z Kábulu, 5700-členná misia však trpí nedostatkom špeciálnych jednotiek, vrtuľníkov či posádok.
"Chýbajúce zdroje ISAF nemožno preceňovať, ale ani podceňovať. Jednoznačne treba doplniť tie kapacity, ktoré vojenskí plánovači naplánovali, ale tieto nedostatky nie sú ničím, čo by operáciu ohrozilo či zastavilo. Misia prebieha hladko a úspešne, komentoval situáciu v Afganistane nemenovaný vysoký predstaviteľ NATO.
Čo sa týka ďalších misií, v prípade jednotky KFOR neplánuje aliancia "žiadne dramatické zmeny. Naopak v prípade SFOR v Bosne a Hrecegovine sa situácia vyvíja pozitívne, očakáva sa postupné znižovanie prítomnosti NATO a možné odovzdanie misie do rúk EÚ. V Iraku ostáva prítomnosť aliancie naďalej obmedzená na logistickú podporu Poľsku, ktoré velí medzinárodnej jednotke v jednom sektore.
V rámci budúcotýždňových rokovaní sa ministri stretnú tiež s rezortnými partnermi z Ruska, Ukrajiny a partnerských krajín aliancie.
V pondelok NATO tiež slávnostne predstaví svoj špeciálny medzinárodný prápor na ochranu proti chemickým, biologickým a jadrovým zbraniam, ktorému bude veliť Česká republika. Na prápore, ktorého veliteľstvo bude sídliť v Liberci, sa podieľa 13 členských krajín aliancie.