sú podľa UNICEF v najhoršej situácii v Afrike a vo viacerých štátoch Ázie. UNICEF, ktorý rieši problémy detí už 57 rokov, medzi iným pomáha i deťom z Angoly, Ugandy a Indie.
Africká Angola má pre štyridsaťročné boje jednu z najvyšších úmrtností detí na svete. Štvrtina z tisíc novorodencov sa nedožije piateho roku, 44% detí nechodí do školy a iba tretina je zaočkovaná. Takmer polovica detí Angoly je podvyživená. Počas bojov odlúčili 100 tisíc detí od rodín a každé desiate dieťa prišlo o rodičov. UNICEF preto pripravil pre Angolu národný očkovací program, projekt návratu do škôl pre 250 tisíc detí a projekt na ich ochranu. Jeho cieľom je spájanie rodín, začlenenie detských vojakov do života komunity. UNICEF opravil
1 300 tried a postavil 2 000 nových tried. Zabezpečil aj školenie pre 5 000 učiteľov.
Neľahký život majú aj deti v 25 miliónovej Ugande, kde žije 44% obyvateľov pod hranicou chudoby. Stabilná vláda, ktorá je v krajine posledných 15 rokov, dáva nádej na zlepšenie. Piateho roku života sa napriek tomu nedožije 131 detí z každého tisíca narodených. V krajine s rozšírenou maláriou je zaočkovaných iba 38 % detí. Životy detí a ich rodičov ohrozuje aj nákaza vírusom HIV. Doteraz si vyžiadala 1,9 miliónov životov. Žije tu 1,7 milióna "HIV sirôt". UNICEF proti tomu bojuje vzdelávacími, osvetovými a zdravotnými programami. Detská práca je hlavným problémom malých obyvateľov Indie. UNICEF ju chce odstrániť v jednom z jej najchudobnejších štátov, v Uttar Pradeshe. Zakladá vzdelávacie centrá pre deti, organizuje tréningy pre učiteľov základných škôl, učí matky hospodáriť s miniúverom a získať tak sebestačnosť, ženy aj vzdeláva. Doteraz založil 265 centier alternatívnej výučby, kde sa pracujúce deti učia čítať, písať a počítať. S týmito základmi už začalo chodiť do školy 8 000 detí. Projekt zahŕňa i lekársku starostlivosť. Za jeden rok sa zvýšilo percento zaočkovaných detí zo 40% na 52%. V Ázii pracuje 127 miliónov detí mladších ako 14 rokov, v Afrike je to 48 mil.
UNICEF sa v Európe venuje napríklad zlepšeniu života detí z Kosova. V spolupráci so sponzormi rekonštruuje miestne školy, z ktorých bola po konflikte v roku 1999 asi polovica úplne alebo čiastočne zničená. Veľa detí utrpelo zranenia a psychické traumy. Práve návšteva školy im môže pomôcť začať nový život.
Na menované a ďalšie projekty UNICEF môže prispieť symbolickými dvoma eurami každý, kto si kúpi v medzinárodnej sieti obchodných domov IKEA plyšového medvedíka "Brum". Predvianočným predajom modrého macka chce Unicef získať 400 tisíc eur (16 miliónov korún) na zlepšenie života detí spomínaných krajín.
Agentúru SITA informoval Slovenský výbor UNICEF v Bratislave. Viac na www.unicef.sk.