
Silnú alebo slabú menu? Wima Duisenberga (na snímke vľavo) už nemusí trápiť, či mať obavy o európskych vývozcov pre silné euro či nie. Nedávno ho vo funkcii prezidenta Európskej centrálnej banky nahradil Jean-Claude Trichet (vpravo). Niektorí analytici tvrdia,že pád dolára zastaví až to, keď americký Federálny rezervný systém, ktorému šéfuje Alan Greenspan (uprostred), zvýši úroky.FOTO - ARCHÍV ČTK
Na jeseň 2000 odporcovia eura jasali. Mladé, zatiaľ iba bezhotovostné platidlo, sa oproti doláru rekordne oslabilo a dlho sa od minima nevedelo odpútať. O tri roky sa nováčik s tradičným lídrom vyrovnal. K doterajšiemu zápisu 84 centov za euro sa v piatok pridal nový, obrátený v prospech euromeny: 84 eurocentov za jeden dolár.
Euro sa totiž prvýkrát od svojho vzniku v januári 1999 v závere minulého týždňa posilnilo tak, že za jedno sa platil dolár a 20 centov. Aj včera sa mu niekoľkokrát podarilo vystúpiť nad túto magickú hranicu najvyššie neskoro popoludní na 1,2041.
Zlý obchod, málo investorov
Jednoznačná cesta eura k novému životnému maximu v posledných týždňoch má podľa ekonómov viac dôvodov. Najviac zavážil obchodný deficit. Ten potrebujú Spojené štáty financovať prílevom kapitálu, inak by tlačil na oslabenie meny. Investícií však v poslednom čase napriek rýchlemu rastu ekonomiky dosť nepriteká. Mesačný deficit zahraničného obchodu USA presahuje 40 miliárd dolárov. No v septembri investori zo zahraničia pridali na americké trhy iba necelých päť miliárd.
Za ďalšiu príčinu oslabenia dolára ekonómovia označujú aj napätie vo svete a obavy z ďalších teroristických útokov. Neisté tiež je, ako sa prejavia viaceré obchodné spory USA pre zavedené clá.
Obchodovanie koncom minulého týždňa navyše poznačili sviatky v Spojených štátoch. Na trhu bolo menej dílerov aj peňazí, transakcie preto výraznejšie hýbali kurzom.
„Nikto nečakal, že rekord padne, takže keď sa tak stalo, ľudí to rozrušilo," povedal agentúre Reuters nemenovaný londýnsky obchodník. „Hranica 1,20 je psychologická. Nikdy sme tam doteraz neboli," poznamenal Marcel Kasumovich, vedúci stratégie obchodovania na devízových trhoch krajín G 10 v newyorskej Merrill Lynch. Nemecký minister hospodárstva medzitým vyhlásil, že kurz eura nie je dôvodom na obavy.
Niektorí pozorovatelia dávajú predaje dolárov do súvislosti aj s jeho očakávaným koncoročným oslabením. Do amerických aktív investujú ľudia a firmy z celého sveta a mnohí z nich na prelome rokov doláre späť zamieňajú. Trhy aj preto dobré čísla o prudkom raste americkej ekonomiky ignorovali. Viac si všímajú nerovnováhu obchodnej a platobnej bilancie krajiny.
Dolár je vraj stále silný
Podľa jej schodku ekonómovia usudzujú, že dolár je stále nadhodnotený. „Spojené štáty rastú rýchlejšie ako ich obchodní partneri, a z toho je jasné, že hlavným motorom zníženia obchodného deficitu musí byť adaptácia kurzu dolára," povedal agentúre Reuters analytik newyorskej firmy IDEAGlobal Andrew Delano. Bilancia eurozóny je naopak prebytková. A zdá sa, že spor o Pakt stability a rastu proti euru nehrá.
Analytik UniBanky Viliam Pätoprstý si myslí, že všetko je spôsobené iba psychológiou trhu: „Jednoducho, hrá na oslabenie dolára, racionálne makroekonomické dôvody v tejto chvíli neexistujú."
Jedným dychom ekonómovia dodávajú, že americké akciové trhy čaká vzostup a vo volebnom roku sa dolár zvyčajne posilní. Podľa Pätoprstého by vývoj zvrátilo zvýšenie úročenia dolára. „Dovtedy však možno očakávať pokračovanie zhodnocovania eura. Hornú hranicu asi nemá význam odhadovať," dodal.
Čo slabý dolár a silné euro znamenajú pre USAa eurozónu
Kto novou úrovňou kurzu získa a kto stratí, nie je úplne jednoznačné. Spravodajský server EUobserver.com varoval: „Novozískaná sila eura nie je vôbec dobrou správou pre eurozónu. Keď euro silnie oproti doláru, sú vývozy z eurozóny oproti americkým relatívne drahšie, takže predaj v zahraničí bude skôr klesať. Rast Nemecka najväčšej ekonomiky eurozóny obzvlášť závisí od vývozu a keď sa nedarí Nemecku, môže sa to preniesť na celú eurozónu."
Bilancie USA aj eurozóny sa budú vďaka kurzu vyrovnávať. „Lacný dolár vonkajšiu rovnováhu americkej ekonomiky zlepšuje a európskej zhoršuje," povedal analytik Viliam Pätoprstý. „Taktiež stimuluje financovanie amerických podnikov zo zahraničia, čím zrýchľuje oživenie v USA. Naopak, rastúca cena dovozov môže zrýchliť infláciu."
SVET
Najväčšia svetová ekonomika je americká. Ako sa jej darí, do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa darí svetovej ekonomike. USA oveľa viac dovážajú ako vyvážajú. Ich väčší záujem o tovary zo zahraničia teda podporuje zahraničné firmy a tým aj ich ekonomiky. Prvé známky oživenia americkej ekonomiky v poslednom čase ekonómovia vítali ako predzvesť oživenia svetovej ekonomiky.
SLOVENSKO
Pre slovenskú ekonomiku prináša silné euro a slabý dolár výhody, aj nevýhody. „V zásade je však vplyv takéhoto vývoja pozitívny, pretože v našom zahraničnom obchode viac platíme v dolároch ako inkasujeme," hovorí analytik Viliam Pätoprstý. „Teda oslabenie dolára aj oproti korune prináša pozitívny efekt."
Firmy v eurozóne dlho silné euro nevydržia, napísala agentúra ČTK. „Preto ďalej urýchlia sťahovanie niektorých aktivít na východ, z čoho budú nové štáty Európskej únie profitovať," domnieva sa Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. Pre domáce podniky by mohol zlacnieť dovoz kľúčových surovín, zemného plynu a ropy.
Na druhej strane silné euro znižuje konkurencieschopnosť európskej produkcie v globálnom meradle. „Čo pocítia hlavne podniky, ktoré ďalej vyvážajú zo západnej Európy do Ázie a USA," povedal Nejdl pre ČTK.
Slovenské hospodárstvo môže poznačiť, ak silné euro oddiali oživenie eurozóny.
Ľudia slabý dolár bezprostredne pocítia, keď budú meniť valuty krajiny, kde sa platí americkou menou, budú lacnejšie. „Negatívny efekt zasa pocítia tí, čo majú v dolároch svoje úspory," dodal Pätoprstý.