Budapešť 19. februára (TASR) - V strednej Európe nie je Maďarsko krajinou, ktorá by mohla lákať zahraničný kapitál nízkymi mzdami - jeho pozície začína preberať Slovensko. Vyplýva to zo štatistických údajov nemeckých zahraničných komôr, ktoré dnes uverejnil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Slovensko má spomedzi pätice stredoeurópskych reformných krajín najnižšie priemerné mzdy a najnižšiu hranicu minimálnej mzdy. Stráca však vysokými odvodmi zamestnávateľov do sociálnych fondov.
V skupine krajín strednej a východnej Európy (KSVE) rozšírenej o Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko a Rumunsko je však Slovensko vo väčšine ukazovateľov tretie od konca. Kým na Slovensku je priemerná mzda podľa štatistík, ktoré majú k dispozícii nemeckí podnikatelia 239 eúr, v Rumunsku je to 112 a V Bulharsku 119 eúr. Kým na Slovensku je minimálna mzda 100 eúr, v Rumunsku je 47 a v Bulharsku 38 eúr. V Bulharsku sú odvody do sociálnych fondov takmer o 10 % nižšie, kým v Rumunsku v porovnaní so Slovenskom sú o 10 % vyššie. V KSVE sú najvyššie priemerné mesačné mzdy v Slovinsku 895 eúr, Chorvátsku 636, Poľsku 471, Česku 355, Maďarsku 316 eúr a potom nasleduje Slovensko, Rumunsko a Bulharsko.