Bratislava 27. septembra (TASR) - Strana Smer listom vyzve všetky parlamentné politické strany, aby podporili návrh rokovať v parlamente o znení vládou schválenej Rámcovej dohody medzi SR a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) o jej podpore pri odstavovaní blokov jadrovej elektrárne (JE) V1 v Jaslovských Bohuniciach.
"So znením dohody Smer nemôže súhlasiť," uviedol dnes pre novinárov predseda strany Robert Fico. "Mám taký dojem, že len minister Čarnogurský si prečítal, čo je v rámcovej dohode," komentoval R. Fico takmer jednohlasný stredajší súhlas kabinetu k návrhu dohody.
Predseda Smeru označil predkladateľa návrhu dohody ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha "za klamára, ktorý zavádza verejnosť". "Minister povedal, že v dohode sa SR nezaväzuje bloky zlikvidovať. V článku štyri sa však hovorí, že SR prijme všetky potrebné opatrenia na implementáciu Energetickej politiky, aby splnila záväzok SR ku konečnému odstaveniu JE Bohunice V1 bloky 1 a 2 v rokoch 2006 až 2008 a ich následnej likvidácii," konštatoval R. Fico.
Ďalej zdôraznil, že v prípade účasti Smeru v budúcej vláde strana nebude plniť záväzok vlády SR z konca roka 1999 voči EÚ predčasne odstaviť bloky V1 v rokoch 2006 až 2008 a bude pripomienkovať dohodu s EBOR. "Chceme s EÚ v prípade V1, ktorá má povolenie na prevádzku od Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR do roku 2010, vyjednať iné podmienky," dodal predseda Smeru.
Hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik v reakcii na slová R. Fica pre TASR poukázal na skutočnosť, že uznesenie vlády z konca roka 1999 presne stanovuje, kedy sa V1 odstaví a kedy sa zlikviduje. V prípade likvidácie V1 pritom podľa neho pripadajú do úvahy viaceré varianty, ktoré má však minister hospodárstva do vlády predložiť až v roku 2004 a o tejto otázke by tak mala rozhodnúť budúca vláda.
Vláda zaviazala Ľ. Haracha podpísať s EBOR rámcovú dohodu a na ňu nadväzujúce dohody o odškodnení v priebehu novembra. Na základe tejto dohody bude Slovensko predkladať EBOR predbežne už dohodnuté projekty potrebné na odstavenia V1, pre ktoré by mala banka poskytnúť 150 miliónov EUR (6,546 miliardy Sk). Priamo na odstavenie elektrárne V1 je podľa MH potrebných celkovo asi 15 miliárd Sk. Okrem prostriedkov z EÚ by zvyšná suma mala byť v čase odstavenia elektrárne v Štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení (ŠFLJEZ), do ktorého odovzdáva časť svojich tržieb a. s. Slovenské elektrárne.
(1 EUR = 43,640 SKK)
* Martin Kováčik zll