Viedeň 3. decembra (TASR) - Hospodársky rozvoj v kandidátskych krajinách Európskej únie je veľmi rozdielny. Vyplýva to z agrárnej štúdie Viedenského inštitútu pre medzinárodné hospodárske porovnania (WIIW).
Poľnohospodárske podniky v kandidátskych krajinách však prežijú, pretože ich ceny i platy sú v porovnaní s EÚ nízke, a tak môžu vyrábať za relatívne nízke náklady. Autor štúdie Zdenek Lukas tvrdí, že poľnohospodárstvo hrá v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE) podstatne väčšiu rolu ako v európskej pätnástke (EÚ-15). Dodáva, že zatiaľ čo roľník v EÚ živí 54 konzumentov, roľník z KSVE len 13. Zároveň 7 miliónov poľnohospodárov v EÚ produkuje obrovské agrárne prebytky. KSVE so svojimi 8 miliónmi roľníkov a 104 miliónmi konzumentov sú netto agrárnymi importérmi.
So vstupom do únie by mali priemerné príjmy v KSVE, a tým aj dopyt po vysokohodnotných potravinách silno stúpnuť, omnoho viac ako v EÚ-15. Nové krajiny EÚ tak absorbujú zvýšenú časť prebytkov EÚ. Zrušenie ciel medzi EÚ-15 a KSVE, ako aj rozšírenie systému vonkajších ciel na celú EÚ-25, prípadne EÚ-27 obráti obchodné toky, tvrdia experti WIIW.
Pre EÚ-15 nebude však ich rozsah ani dramatický, ani nevýhodný. Tok tovarov z 10 KSVE do dnešnej EÚ-15 by sa mal zvýšiť o 8,5 % alebo o 300 miliónov EUR (12,35 miliardy Sk), pričom naopak WIIW počíta s nárastom o 16 % alebo o 700 miliónov EUR. Informovala o tom rakúska agentúra APA.
(1 EUR = 41,167 SKK)