BRUSEL 4. decembra (SITA) - Postoje Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ) k otázkam samostatnej európskej obrany sa začínajú zbližovať. Členské štáty EÚ, z ktorých väčšina je aj členom NATO, zhodne tvrdia, že projekt spoločnej obrany pod vlajkou EÚ nebude nijakým spôsobom duplikovať činnosť NATO. Naopak európska obrana bude len doplnkom obrany aliancie. Po rokovaní Severoatlantickej rady NAC na úrovni ministrov zahraničných vecí to vo štvrtok v Bruseli povedal generálny tajomník NATO George Robertson. Šéfovia diplomacií všetkých zúčastnených krajín sa podľa neho zhodujú v tom, že proces vytvárania európskej obrany musí byť maximálne transparentný.
Všetci sú zajedno aj v tom, že "treba predísť nepotrebným duplikáciám" a európska obrana musí posilniť EÚ, ako aj NATO, uviedol odchádzajúci šéf aliancie. Nebude existovať žiadna samostatná európska armáda mimo pôsobnosti NATO, stále hovoríme o rovnakých armádach, ktoré sú členmi aj NATO aj EÚ, dodal Robertson. Ďalej túto tému však odmietol rozvíjať: "Šéfujem aliancii, nie únii a ani sa o to nebudem snažiť. Nebudem nasledovať príklad Javiera Solanu." Bývalý šéf aliancie Solana v súčasnosti zastáva post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell vyzval svojich partnerov, aby začali zvažovať otázku rozšírenia pôsobnosti aliancie v Iraku. Ako však na tlačovej konferencii uviedol Robertson, NATO je v súčasnosti príliš zamestnané terajšími operáciami, najmä misiou ISAF v Afganistane. Aliancia sa navyše chystá rozšíriť svoju pôsobnosť aj mimo afganskú metropolu Kábul. Podľa Robertsona sa zvažuje možnosť poskytnutia ochrany niektorým, ale možno aj všetkým piatim zahraničným rekonštrukčným tímom, ktoré pôsobia v rôznych afganských provinciách. Napriek tomu môže NATO uvažovať aj o rozšírení pôsobnosti v Iraku, najprv sa však podľa šéfa NATO "musí zmeniť atmosféra v OSN".
Powell po rokovaní zdôraznil, že v Iraku v súčasnosti pôsobí 18 z celkového počtu 26 členských a pristupujúcich krajín NATO. To podľa neho naznačuje možnosť, že by NATO mohlo v blízkej budúcnosti prebrať v Iraku ďalšie kompetencie, a nielen poskytovať logistickú podporu v zóne, ktorej velí Poľsko. Robertson na tlačovej konferencii poprel, že by Powell vyslovene požiadal členské štáty NATO o rozšírenie pôsobnosti aliancie v Iraku. Obaja sa však zhodli v tom, že žiadna členská krajina sa dnes nevyjadrila proti ďalším rokovaniam o tejto otázke.
Powell sa na záver poďakoval Robertsonovi za "štyri roky vizionárskeho vedenia NATO" v kľúčovom období, počas ktorého sa na nepoznanie zmenili (globálne) hrozby". Predstaviteľom členských krajín NATO bude podľa Powella "asi najviac chýbať Robertsonov škótsky humor". Robertson bol známy glosátor a v Bruseli sa rozprávajú viaceré vtipné historky z jeho pôsobenia. Holandský minister zahraničných vecí Jaap de Hoop Scheffer, ktorý ho začiatkom budúceho roka vo funkcii šéfa NATO nahradí, je naopak považovaný za prototyp seriózneho politika.