Viedeň 5. decembra (TASR) - Rozšírenie Európskej únie (EÚ) nie je bezproblémovým projektom, varoval predseda predstavenstva rakúskej cukrovarníckej spoločnosti Agrana Johann Marihart pred podceňovaním prijatia 10 nových krajín. Brusel nie je podľa neho na rozšírenie dostatočne "vyzbrojený", preto sa obáva organizačného zlyhania únie. J. Marihart to povedal dnes vo Viedni na rokovaní Spolku rakúskych potravinárov a biotechnológov na tému Rozšírenie EÚ.
Obojstranné obavy z prevalcovania novou konkurenciou však šéf Agrany, ktorá podniká aj na Slovensku, považuje za prehnané. Podľa neho je pre Rakúšanov šancou to, čo je pre kandidátske krajiny rizikom.
Samotná rakúska spoločnosť Agrana, ktorá od roku 1990 investuje v susedných východných krajinách, zarába doma asi polovicu toho, čo jej závody na Slovensku, v Maďarsku, Česku a Rumunsku, a v jednotlivých krajinách má na trhu tretinový podiel. Koncept Agrany v nich je rovnaký ako v Rakúsku: spraviť z cukru značkový artikel a reorganizovať výrobu.
Hoci agrárna štruktúra v kandidátskych krajinách je skôr orientovaná na veľkopodniky, štruktúra fabrík Agrany je zväčša na polovičnej úrovni EÚ. Vysoké náklady na energiu sa kompenzujú nízkymi pracovnými nákladmi.
Medzi jednotlivými krajinami sú veľké rozdiely. Porovnanie pre ilustráciu: zatiaľ čo zamestnanec Agrany v Rakúsku si za svoju ročnú mzdu môže kúpiť 34 ton cukru, maďarský zamestnanec Agrany len 8 ton cukru a po vstupe do EÚ na základe vyšších cien cukru to bude už len 6,3 tony. Český pracovník Agrany si môže kúpiť 7 ton, neskôr len 4 tony a slovenský iba 4,1 tony a po vstupe len 3,2 tony cukru.
Rok vstupu bude kvôli regulácii trhu s cukrom zo strany EÚ podľa šéfa Agrany "kritickým obdobím".
Informovala o tom rakúska agentúra APA.