Vrúbľovanie spájaním (kopulácia): A - vrúbeľ a podpník zrežeme, B - spojíme ich, uviažeme a zatrieme; anglická kopulácia s vytvorením jazýčkov, D - vrúbeľ s podpníkom spojíme a uviažeme.
KRESBA - (jp)
Vrúbľovanie je jedným z častých spôsobov štepenia. Poznáme viac spôsobov, ktoré sa používajú v závislosti od ročného obdobia. Počas vegetačného pokoja používame tieto spôsoby:
Spojkovanie (kopulácia): Ide o jednoduché spojenie podpníka s vrúbľom. Používa sa vždy, keď je vrúbeľ rovnako hrubý ako podpník. Ako postupujeme? Podpník zrežeme pozdĺžnym rezom a rovnako zrežeme aj vrúbeľ. Rezná rana má byť približne trikrát taká dlhá ako hrúbka vrúbľa. Je dobré, ak je rezná plocha na podpníku i vrúbli za púčikom. Na tomto mieste je zrastenie istejšie a obviazanie miesta vrúbľovania trvácnejšie. Miesto vrúbľovania po okrajoch zatrieme štepárskym voskom. Aj reznú plochu na vrchole vrúbľa zatrieme.
Jazýčkové spojkovanie (anglická kopulácia): Pri tomto spôsobe je rez na rovnako hrubom podpníku a vrúbli podobný ako pri jednoduchom spojkovaní. Na podpníku i na vrúbli v hornej tretine urobíme po jednom záreze. Miesto vrúbľovania zaviažeme a zatrieme voskom.
Plátkovanie: Používa sa vtedy, keď je podpník hrubší ako vrúbeľ. Vrúbeľ zrežeme rovnako ako pri jednoduchom spojkovaní. Podpník v žiaducej výške trochu šikmo zrežeme a reznú plochu zarovnáme. Rezné plochy vrúbľa i podpníka spojíme. Kambiálne pletivá sa musia dotýkať. Vhodné je aj jazýčkové plátkovanie.
Plátkovanie so sedielkom: Podpník zrežeme ako pri obyčajnom plátkovaní. Sedielko vrúbľa upravíme na povrchu podpníka. Tak bude vrúbeľ lepšie držať. Rezné plochy oboch častí musia na seba presne priliehať, aby sa kambiálne pletivá dotýkali. V praxi sa používa dosť často. Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.