M. H., Skalica
Hnedé až čierne škvrny ohraničené hrubšou žilnatinou listov spôsobuje háďatko chryzantémové (Aphelenchoides ritzemabosi). Patrí do skupiny listových háďatiek, ktoré žijú v listoch chryzantém a ďalších okrasných rastlín (napríklad astrovka, hortenzia, senpólia). Keďže sa zdržiavajú v pôde na rastlinných zvyškoch, najčastejšie sa s nimi stretávame na rastlinách nechaných viac rokov na tom istom mieste. Ľahko sa prenášajú oddelkami či odrezkami z napadnutých rastlín. Rýchlo sa rozmnožujú, najmä za daždivého počasia a na vlhkých stanovištiach. Na rastline bývajú napadnuté najprv spodné listy a z nich sa háďatká dostávajú stále vyššie.
Boj proti háďatku chryzantémovému spočíva predovšetkým v používaní zdravého množiteľského materiálu a v správnom striedaní pestovateľských plôch. Chryzantémy by sme mali vysádzať na tú istú plochu po 4 až 5 rokoch. Je síce možná aj chemická ochrana chryzantém proti háďatku chryzantémovému použitím systémového granulovaného prípravku Temik 10 G, ten je však pre záhradkárov nedostupný, pretože patrí do skupiny zvlášť nebezpečných jedov, s ktorými môžu pracovať iba zaškolení pracovníci poľnohospodárskej veľkovýroby.
Dá sa zabrániť klíčeniu zemiakov počas skladovania?
I. P., Liptovský Mikuláš
Na ošetrenie zemiakov proti klíčeniu sú v Zozname povolených prípravkov na ochranu rastlín registrované dva prípravky s rovnakou účinnou látkou (chlorpropham): Mitofog a Neo-stop. Môžu sa nimi ošetriť len konzumné zemiaky a z nich len tie, ktoré plánujeme skladovať minimálne tri mesiace, pretože aj ich hygienická čakacia lehota je stanovená na 90 dní. V malospotrebiteľskom balení je na trhu prípravok Neo-stop.
Ing. JURAJ MATLÁK