BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - Ak sa Európska únia (EÚ) odcudzí Spojeným štátom, môže to ohroziť fungovanie demokratických inštitúcií v Európe, varoval dnes na konferencii o budúcnosti Severoatlantickej aliancie v Bratislave politológ Tomáš Zálešák. Existuje viacero dôvodov na udržanie transatlantického partnerstva. Ak dôjde k rozkolu, nebude to pre kultúrne rozdiely či historickú predurčenosť, ale len dôsledkom politickej skepsy. Za najväčšie ohrozenie celistvosti aliancie považuje vytváranie duplicitných vojenských inštitúcií v Európe, obchodné vojny, chronické ochranárstvo a protiamerickú politiku "tvrdého jadra EÚ".
Ohrozenie EÚ vidí analytik Ivo Samson v tom, že nemá účinnú ochranu pred terorizmom. Obáva sa, že priepasť medzi úniou a USA sa bude prehlbovať. Optimizmus dáva stratégia Bezpečnejšia Európa v lepšom svete, ktorú v lete v Solúni predstavil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana. Rovnako ako Washington definuje medzi novými hrozbami na prvom mieste terorizmus, nasledovaný zbraňami hromadného ničenia a zbankrotovanými štátmi spolu s organizovaným zločinom. Konkrétne spomína Somálsko, Libériu a Afganistan. Solanov dokument predstavuje podľa Samsona amerikanizáciu európskej bezpečnostnej politiky, nehovorí ale, ako spomínané hrozby potierať.
Existencia Severoatlantickej aliancie ako funkčnej štruktúry je podľa analytika Františka Šebeja ohrozená na oboch stranách Atlantiku. Dôvodom je generačná výmena politických elít. Vo svetovej politike nastúpili dve nové generácie - ľavicoví rebeli zo 60. rokov ako americký exprezident Bill Clinton, spolkový kancelár Gerhard Schröder či šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer. Ďalšou je generácia, pre ktorú studená vojna znamená minulé storočie a necíti úctu k tradičným organizáciám. Vážnou hrozbou podľa Šebeja je, že nové politické elity necítia rozdiel medzi kolektívnou obranou, zastrešenou OSN či OBSE a bezpečnostnou a obrannou organizáciou, ako je NATO. Rastúci trend majú tiež antiamerické nálady v Európe a pocit, že za všetko môže USA alebo Izrael. Na druhej strane to vyvoláva v Spojených štátoch tendenciu k izolácii. Stále viac sa objavujú hlasy, že keď Európania Američanov nechcú, mali by sa zo starého kontinentu stiahnuť, povedal na konferencii Konzervatívneho inštitútu, organizovanej s podporou ministerstva zahraničných vecí.