Brusel 8. decembra (TASR) - Talianske predsedníctvo EÚ predloží v utorok nový celkový kompromisný návrh európskej ústavy, o ktorom budú v piatok a sobotu rokovať na summite v Bruseli lídri 25 krajín rozšírenej únie.
Ako po dnešnom kole medzivládnej konferencie informoval taliansky minister zahraničia Franco Frattini, Rím nenavrhne zmenu textu v spornej otázke hlasovania v Rade ministrov EÚ a zachová návrh Konventu na dvojitú väčšinu, ktorú by tvorilo 50 percent členských štátov a 60 percent populácie.
Ostatné alternatívy zachovanie systému z Nice, zmena percent pri navrhovanej dvojitej väčšine či odloženie rozhodnutia v tejto oblasti na neskôr nemajú podľa Frattiniho širokú podporu. Zachovanie systému z Nice tvrdohlavo presadzujú najmä Španielsko a Poľsko. Potvrdíme návrh Konventu v otázke hlasovania, uviedol Frattini s tým, že rozhodnutie ostane na lídrov EÚ.
Taliansky minister naznačil, že Rím vypočuje požiadavky Slovenska a ďalších menších a nových štátov, aby mala každá krajina aj po roku 2009 jedného plnoprávneho komisára. K myšlienke menšej a efektívnejšej komisie by sa EÚ vrátila neskôr, pričom tento dátum by mal byť uvedený v ústave.
Frattini zopakoval, že Taliansko sa nebude cez víkend snažiť o dohodu za každú cenu. Lepšia je žiadna ústava, ako zlá ústava. Predsedníctvo nepristúpi na ústavnú zmluvu, ktorá nebude vysokej kvality, vyhlásil. Varoval krajiny, ktoré rozhodnutie zablokujú, že ponesú za neúspech zodpovednosť a budú musieť svoje počínanie vysvetľovať európskym občanom.
Frattini sa odmietavo stavia k možnosti, že rozhodnutie o hlasovacom systéme EÚ odloží na neskorší dátum. Aj Británia a Francúzsko sa dnes negatívne postavili k návrhu Británie odložiť rozhodnutie o tejto citlivej otázke do roku 2009.
Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan víta, že v utorok Taliansko predloží celkový návrh ústavného textu. Bude ešte čas na to, aby sa to preštudovalo, ešte aj rokovalo, a aby to piatkové a sobotňajšie zasadnutie malo väčšiu šancu na úspech, povedal minister.
Dnes ministri diskutovali o obrannej spolupráci, vzájomnej obrane a finančných otázkach. Frattini naznačil, že návrh vezme do úvahy pripomienky neutrálnych štátov - Rakúska, Írska, Fínska a Švédska, ktoré sú proti povinnej kolektívnej obrane a požadujú, aby bola dobrovoľná a na žiadosť napadnutého štátu.
Podľa Kukana je pre SR dôležitý text, ktorý potvrdí súlad so záväzkami voči NATO. Slovensko chápe klauzulu o vzájomnej obrane tak, že by sa uplatňovala len v prípade napadnutia krajín EÚ, ktoré nie sú v NATO. Pri členoch NATO by totiž obranu zabezpečovala aliancia.
Čo sa týka štruktúrovanej obrannej spolupráce, Slovensko požaduje, aby bola transparentná, otvorená, aby bolo možné pripojiť sa k nej dodatočne a aby sa o nej rozhodovalo jednomyseľne všetkými členmi EÚ. Takýto prístup má podľa neho väčšinovú podporu.
Viacero otázok ostáva otvorených pri rozpočtovej procedúre a právomociach Európskeho parlamentu v tejto oblasti, najmä či by mal mať pri schvaľovaní rozpočtu konečné slovo.
My si myslíme, že určité právomoci by mal EP mať, ale že by to nemalo byť právo veta, povedal Kukan. Dnes europarlament môže návrh rozpočtu EÚ odmietnuť.
Otvorené ostáva aj menovanie predstaviteľov členských krajín do Európskej centrálnej banky a zmeny hlasovacieho systému v nej. V utorok bude zasadnutie ministrov zahraničných vecí pokračovať rokovaním o zahraničných záležitostiach a bezpečnostnej stratégii, s napätím sa však bude čakať najmä na taliansky návrh ústavy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed