Časopis Playboy, alebo ako sa za 50 rokov posunuli hranice vkusu

V histórii ľudstva sa dajú nájsť len tri ozajstné veľké vynálezy: oheň, bicykel a (napodiv) časopis Playboy, hovorí jeho zakladateľ Hugh Hefner a rozšafne dodáva: „Pred Playboyom vlastne ľudia vôbec nemali sexuálny život, ten sme vynašli až my." Podľa ..


V histórii ľudstva sa dajú nájsť len tri ozajstné veľké vynálezy: oheň, bicykel a (napodiv) časopis Playboy, hovorí jeho zakladateľ Hugh Hefner a rozšafne dodáva: „Pred Playboyom vlastne ľudia vôbec nemali sexuálny život, ten sme vynašli až my." Podľa teórie dnes 77-ročného Hefnera si ľudstvo užíva pravý sex len polstoročie. Včera uplynulo 50 rokov, čo ešte bez slávnej siluety ušatého zajačika s motýľom, vyšiel prvý Playboy. Premiérové vydanie preslávila zmyselná Marilyn Monroe na titulnej strane a ešte viac jej „hanbaté" fotky vnútri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvý Playboy nemal číslo, pretože 27-ročný Hugh Hefner o úspechu svojho revolučného nápadu - magazínu pre pánov - pochyboval. Časopisu sa však predalo 54 175 kusov a osemtisíc dolárov, ktoré si vtedy Hugh požičal, sa ukázalo ako dobrá investícia do podniku, z ktorého je teraz mediálne impérium Playboy Enterprises.

Slávny zajačik - najznámejšie logo na svete po Coca-cole, i prvá playmate - dievča mesiaca (Margie Harrisonová), sa objavila až v januári 1954.

Na vývoji fotografií playmates je možné sledovať postupnú premenu pohľadu na ľudskú sexualitu. V 50. rokoch boli akty veľmi umiernené a krásky často polozahalené a napodiv sa dá povedať, že známe veľké rozkladacie fotografie dievčat mesiaca boli v roku 1957 omnoho cudnejšie než tie v ročníku 1954.

SkryťVypnúť reklamu

Snímky v časopise Playboy nikdy neboli vulgárne a príliš popisné - obnažené ženské lono sa tam začalo objavovať až začiatkom 70. rokov.

Časopis životného štýlu sa snažil a snaží servírovať pikantnú zábavu, ale s humorom a eleganciou. V dnešných novinových stánkoch možno preto pôsobí ako trochu konzervatívny príbuzný mladších nasledovníkov.

Možno však pochybovať o slovách dcéry zakladateľa a súčasnej riaditeľky spoločnosti Christie Hefnerovej, že „Playboy je svojím obsahom blízky časopisom typu Time alebo Life". Tvrdé porno, bulvárnosť a hrubosť svojich konkurentov na trhu však nahrádza eleganciou a vysokou úrovňou fotografií a predtým vo väčšej miere i kvalitnými textami.

Playboy už od svojich začiatkov dával priestor článkom z pier slávnych spisovateľov minulosti i súčasnosti. Prvého Playboya obzvláštnila Doyleova poviedka so Sherlockom Holmesom, v roku 1954 na stránkach časopisu zase Ray Bradbury na pokračovanie publikoval svojich 451 stupňov Fahrenheita. Prvé interview poskytol Alexovi Haleymu v septembri 1962 džezman Miles Davis.

SkryťVypnúť reklamu

Prehľad autorov, ktorí v časopise do polovice 70. rokov publikovali, pripomína antológiu anglosaskej literatúry druhej polovice 20. storočia: poviedkami prispeli okrem iného Jack Kerouac, Arthur C. Clarke, William Saroyan, Ernest Hemingway či Kingsley Amis. Táto tradícia počas 80. a hlavne v 90. rokoch pomaly upadala.

Na stránkach Playboya sa síce ešte občas objaví niektoré slávne meno (Stephen King alebo Michael Crichton), čím ďalej tým viac priestoru dostávajú vnady krásnych dievčat a „hviezdičky" rôzneho druhu.

Kľúčovou súčasťou obsahu sú dnes okrem fotografií hlavne rozhovory a profily. Časopis vyspovedal napríklad speváčku Whitney Houstonovú, návrhára Giorgia Armaniho či režiséra Quentina Tarantina. Slovo dostal aj ruský nacionalista a škandalista Vladimir Žirinovskij alebo zakladateľ internetového obchodu Amazon Jeff Bezos.

SkryťVypnúť reklamu

Playboy sa vo svete vníma ako v podstate neškodná, ľahko pikantná pánska zábava, ktorú nenávidia len komunistické a fundamentalistické režimy. Veď za totality bývalo rizikovou zábavou pašovať do krajiny jediný známy „západniarsky časopis s nahotinkami".

Paradoxne takmer „seriózny" imidž tlačenému Playboyu teraz skôr škodí, než pomáha a je príčinou jeho finančných starostí. Pravda je taká, že spoločnosť Playboy Enterprises zarába na prevádzke internetových stránok i televíznych kanálov vysielajúcich tvrdé porno a zisky spätne zrážajú straty legendárneho časopisu.

Zajtra - Henrich IV.

Autor: PAVEL POKORNÝ,PAVOL LUKÁŠ, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu