redseda rady Boris Sloboda, ŠRVŠ nesúhlasí s novým modelom pôžičiek, so zavedením poplatkov i s plánovaným presunom 500 miliónov z internátov na sociálny fond. Sloboda kritizoval, že do procesu tvorby zákona neboli prizvaní tí, ktorých sa navrhovaný systém najviac dotýka, teda vysoké školy ani študenti.
ŠRVŠ sa obáva, že nový model správcovstva študentských pôžičiek bude netransparentný. Majetok Študentského pôžičkového fondu (ŠPF) by mal totiž prejsť na tretí subjekt, ktorého hospodárenie a rozhodovanie nebudú môcť študenti kontrolovať. Podľa Slobodu je súčasný systém pôžičiek dostatočný a nie je dôvod na jeho zmenu. ŠRVŠ podľa neho však navrhuje, aby sa úroková miera pôžičiek zvýšila zo súčasných troch percent na úrokovú mieru, za akú si požičiava štát. Rada kritizuje, že študenti si budú môcť zobrať pôžičku len do výšky školného, čo znamená, že nebudú mať financie na ostatné náklady spojené so štúdiom.
Ako obrovský zásah do systému internátov označil Sloboda návrh ministerstva školstva, podľa ktorého by 500 miliónov korún každoročne určených na prevádzku študentských domovov malo ísť na sociálne štipendiá. Cieľom tejto zmeny má byť postupné znižovanie nákladov na ich prevádzku, pretože internáty by mali bojovať o užívateľov. Výsledkom však bude, že zvýšia ceny a stanú sa súčasťou trhu s realitami. "Študentské domovy tak prídu o svoj účel," myslí Sloboda, ktorý argumentuje, že študentom sa po zvýšení cien viac oplatí prenajať si byt. ŠRVŠ zároveň navrhuje, aby príspevok na bývanie dostávali aj študenti, ktorí nedostanú internát z kapacitných dôvodov. Chcú tiež presadiť, aby študenti i pedagógovia fakúlt mali svojich zástupcov v ubytovniach.
Rada nesúhlasí ani so zavedením poplatkov za štúdium. "Školné sa stane psychologickou bariérou pre stredoškolákov, ktorí nebudú chcieť ísť na vysokú školu," dodal Sloboda. Okrem toho si absolventi stredných škôl podľa neho budú vyberať odbory podľa výšky školného a nie podľa kvality či skutočného záujmu študovať. Výsledkom školného bude aj zvýšený únik mozgov zo Slovenska, najmä do Česka.