foto
zali z Ukrajiny. Dnes ich sem privádza najmä zvedavosť.
Pre našinca je Ľvov neznámym mestom a nepatrí k jeho turistickým cieľom. Mesto obklopujú listnaté lesy, na juhu aj kopce, no Ľvov sa celý rozprestiera na nížine. Zaujímavosťou je, že mestom nepreteká žiadna rieka, ak nepočítame väčší potok, ktorý sa však vinie popod rušné ulice a turista sa o ňom dozvie iba ak z rozprávania domácich.
Poľský Ľvov
Ľvov leží len 80 kilometrov od poľských hraníc a odpradávna bol pod vplyvom svojho severozápadného suseda. Bol akousi poľskou metropolou na Ukrajine.
V 18. storočí to bolo skutočne poľské mesto na území vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Každý Poliak ho aj dnes považuje za tretie historicky najvýznamnejšie, hneď po Varšave a Gdansku. Krakov ostáva štvrtý. Vo Ľvove dodnes žije početná poľská menšina, ktorá má vlastné školy a ďalšie inštitúcie.
Ľvov má obrovské historické centrum, ktoré je známe nespočetným množstvom uličiek. V meste sú desiatky starobylých kostolov, katolíckych i pravoslávnych. K najnavštevovanejším patrí Cerkva Svjatoho Mykolaja z 13. storočia, vzor dávnej monumentálnej architektúry, či Sobor Svjatoho Jury, ktorý spoznáte podľa jeho pozlátenej kupoly. Za návštevu stojí aj Arménska katedrála so súsošiami svätcov. Kaplnka Bojimiv zo 17. storočia sa považuje za Sixtínsku kaplnku východnej Európy, o čom svedčí jej fresková výzdoba.
Mesto v chaose
Ľvov sa pýši množstvom múzeí, ktoré prezentujú najmä národopis a históriu Ukrajiny a Zakarpatska. V meste je aj skanzen - Muzej narodňoji archytektury ta pobutu, Národné divadlo, množstvo rozsiahlych parkov, niekoľko univerzít. Na to všetko sú obyvatelia mesta pyšní, no mnohí akoby svojím spôsobom života nezapadali do tohto krásneho mesta na neukrajinský spôsob. Autobusy a električky premávajú nepravidelne, neexistujú tu žiadne cestovné poriadky. Jazdia tu však takzvané maršrútne taxi - mikrobusy, ktoré zastavia kedykoľvek a kdekoľvek, nielen na predpísaných zastávkach. Jeden lístok vás vyjde na 12 korún.
Najčastejšími autami, ktoré používajú Ľvovčania, sú Lada a Volga. Noví Ukrajinci však jazdia na bavorákoch a mercedesoch. Im patria luxusné hotely v centre mesta, reštaurácie, kaviarne, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna západná metropola.
Na Prospekte slobody, najkrajšej a najväčšej ulici mesta, stojí bronzová socha symbolu ukrajinskej nezávislosti Tarasa Ševčenka v nadživotnej veľkosti. Tá nahradila iný symbol - sochu Lenina. A len o čosi ďalej natrafíte na pamätník poľského spisovateľa Adama Miczkiewicza.
V centre Ľvova si v pouličných stánkoch môžete kúpiť zväčša len hot dog či hamburger, hranolčeky a kolu, ale aj slovenské pivo. Snikerizácia, ako tu hovoria amerikanizácii, prebieha úspešne. Turisti neobídu ani trh umeleckých diel a ručne vyrábaných suvenírov. Na niekdajšom najväčšom futbalovom štadióne v meste sa teraz nachádza obrovský blší trh. Je tu tiež trh so zvieratami: psami, mačkami, kanárikmi, holubmi. Hneď vedľa predávajú zeleninu, potraviny a mäso.
Ulicami Ľvova sa prechádzajú vojnoví veteráni s množstvom medailí na hrudiach a v parkoch spievajú s vierou v lepšiu budúcnosť nezávislej Ukrajiny.
AKO DO ĽVOVA
Doprava: Do Ľvova sa dostanete autobusom, ktorý premáva denne z Prešova alebo z Michaloviec cez hraničný prechod vo Vyšnom Nemeckom do Užhorodu. Cena lístka je približne 200 korún. V Užhorode musíte prestúpiť na vlak do Ľvova (lístok stojí 250 korún). Do Ľvova sa dá cestovať aj priamo medzinárodným rýchlikom Bratislava - Kyjev, ktorý má zastávku vo Ľvove. Je to však omnoho drahšie. Ďalšou možnosťou je vlakové spojenie zo Žiliny cez Poľsko.
Víza: K vstupu na Ukrajinu potrebujú slovenskí občania víza. Cena jednorazových turistických víz, ktoré oprávňujú na 30-dňový pobyt, je 1200 korún. Žiadosť o udelenie ukrajinských víz si môžete podať na Veľvyslanectve Ukrajinskej republiky v Bratislave alebo na ukrajinskom konzuláte v Prešove.
Ukrajinská mena: 1 hrivna (UAH) - 100 kopijok, 1UAH = 7 Sk.
Cena vstupného do múzeí a pamiatok: od 3 do 12 hrivien
Autor: Tomáš Kičera