Brusel 11. decembra (TASR) V neistote a pripravení ostať, kým to bude potrebné, sa v piatok v Bruseli zídu lídri 25 krajín rozšírenej Európskej únie, aby sa pokúsili dohodnúť na znení prvej európskej ústavnej zmluvy.
Summit je síce naplánovaný len do sobotňajšieho večera, ale taliansky veľvyslanec pri únii Umberto Vattani si dnes netrúfol predpovedať, kedy sa vrcholná schôdzka skončí. "Snáď v sobotu neskoro večer, všetko bude závisieť od priebehu rokovaní. Dnes sa nedá povedať, kedy skončíme," povedal novinárom na brífingu pred summitom.
Vrcholná schôdzka má ukončiť medzivládnu konferenciu a schváliť text európskej ústavy. Rokovania na základe návrhu, ktorý pripravil Konvent o budúcnosti Európy, sa začali 4. októbra v Ríme. Odvtedy sa mnoho otázok podarilo dohodnúť, ale najcitlivejšie politické problémy ostali na stole.
Ide najmä o spôsob hlasovania v Rade ministrov EÚ, kde Konvent navrhol nahradiť zložitý systém kvalifikovanej väčšiny vypočítanej z hlasov členských štátov "jednoduchou dvojitou" väčšinou štátov. Španielsko a Poľsko tvrdohlavo bojujú za zachovanie pre nich výhodného systému z Nice a vyhrážajú sa, že ak sa oslabí ich váha pri hlasovaní, zablokujú dohodu o ústave. Taliansky premiér Silvio Berlusconi v stredu povedal, že má vo vrecku návrh, ktorý by ich mal uspokojiť, vytiahne ho až v poslednej chvíli.
Taliansko zatiaľ stále presadzuje dvojitú väčšinu a ani v novom kompromisnom dokumente k citlivým politickým otázkam nenavrhuje žiadnu zmenu. V prípade ďalšej spornej otázky zloženia Európskej komisie Taliansko vypočuje volanie menších štátov po jednom komisárovi za každú krajinu s tým, že k myšlienke menšej komisie sa únia vráti neskôr.
Otvorené ostávajú aj ďalšie otázky, či už zmienka o kresťanstve v preambule, právomoci Európskeho parlamentu, rozšírenie väčšinového hlasovania do nových oblastí, spôsob revízie ústavy. Veľvyslanec Vattani dnes hovoril "o dvoch-troch" skutočných problémoch, nechcel ich ale menovať.
Slovenský minister zahraničia Eduard Kukan už začiatkom týždňa povedal, že jediným vážnym problémom ostáva hlasovací systém v Rade ministrov. Všetky ostatné otázky akokoľvek sporné - sú rozpracované do takého štádia, že dohoda by mala byť možná.
Samotné rokovania o ústave sa v piatok začnú až neskoro popoludní, ráno a počas obeda sa budú lídri zaoberať ekonomickými otázkami a medzinárodnou situáciou. Do ústavy sa pustia okolo 17.00 h, pričom veľvyslanec Vattani očakáva hektickú zmes plenárnych rokovaní a bilaterálnych schôdzok na rôznych úrovniach a v rôznych konfiguráciách.
Ešte v piatok ráno môže veľa naznačiť trojstranná schôdzka lídrov Nemecka, Francúzska a Británie, viac sa však zrejme bude čakať na postoje Poľska a Španielska.
Summit v bruselskej budove Rady EÚ sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení. Belgická polícia o ôsmej ráno uzavrie okolie budovy vrátane Schumanovho námestia a dnu sa dostanú len obyvatelia alebo diplomati a novinári s akreditáciou. Očakáva sa okolo 2000 novinárov a 900 členov delegácií.
Hoci Brusel si už na summity zvykol a s výnimkou európskej štvrte nespôsobujú vrcholné schôdzky väčšie dopravné problémy, piatok môže byť výnimkou. Podnik hromadnej dopravy totiž ohlásil generálny 24-hodinový štrajk, takže nebudú premávať žiadne autobusy, električky ani metro.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh