Košice 11. decembra (TASR) - Americko - belgickému podnikateľovi a spisovateľovi slovenského pôvodu 75-ročnému Williamovi Schmidtovi sa lepšie obchodovalo s východnými štátmi za socializmu, lebo "všetko si podniky plánovali a peniaze na investície boli v banke už pred štartom projektu".
Slovenský emigrant z 50. rokov Schmidt sa zo svojej obchodnej skúsenosti vyznal počas dnešnej prezentácie svojej knihy Zbieranie starých mincí v Košiciach. Ku knihe s podtitulom Ako som žil na Západe a obchodoval s Východom spresnil, že kniha nemá nič spoločné s numizmatikou. Jeho cenné mince sú "spomienky vyorané v pamäti, ktoré by mohli pomôcť mladým ľuďom v ich ceste za úspechom". Novodobí slovenskí kapitalisti chcú podľa jeho slov príliš rýchlo zbohatnúť a omylom sa domnievajú, že v kapitalizme je dovolené všetko vrátane podrazov obchodného partnera.
Schmidt, pôvodným povolaním banský inžinier v knihe popisuje svoj životný príbeh od detstva, cez vysokoškolské štúdium, odchod zo socialistického Československa, cez svoje podnikateľské začiatky na Západe, úspechy, zakladanie vlastného podniku až po skúsenosti s tajnou políciou.
"Keď komunisti zobrali môjmu otcovi, jednoduchému dedinčanovi obchod a neskôr aj role a ostali sme ožobráčení, dal mi takúto radu - syn môj, študuj, študuj čo najviac a čo najvyššie, to je bohatstvo, ktoré ti nik nemôže zobrať" - uviedol recept na úspech podnikateľ Schmidt, ktorý podľa vlastných slov nestratil slovenské cítenie.
Kniha vyšla v bratislavskom vydavateľstve Domov a svet.
se som