Brusel 12. decembra (TASR) Prvé kolo rokovaní o európskej ústave na summite EÚ v Bruseli neprinieslo dnes žiadne konkrétne výsledky v úsilí prekonať názorové rozdiely na sporné otázky.
Talianske predsedníctvo stavilo na dvojstranné schôdzky, na ktoré bude premiér Silvio Berlusconi celý dnešný večer a sobotňajšie predpoludnie pozývať svojich partnerov.
Ako informoval slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, bilaterálne schôdzky sa budú konať dnes do jednej v noci, v sobotu už od 7.00 h. Až okolo 11.00 h by sa mali zísť 25 lídri na spoločnom rokovaní. Dvojstranné schôdzky večer už absolvoval Berlusconi s premiérmi Španielska, Nemecka a Británie, nasledovať majú francúzsky prezident Jacques Chirac, poľský premiér Leszek Miller, predseda českej vlády Vladimír Špidla a predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. Ďalší budú zrejme nasledovať v sobotu ráno.
Slovenská delegácia tiež požiadala o dvojstrannú schôdzku, premiér však zatiaľ nevedel, kedy ju Berlusconi prijme. Na bilaterálnych rokovaniach sa má hovoriť o najcitlivejších otázkach ústavy, ktorými sú systém hlasovania v Rade ministrov EÚ, zloženie Európskej komisie a oblasti, v ktorých sa bude rozhodovať jednomyseľne alebo väčšinovo.
Berlusconi totiž hneď na úvod dnešného prvého spoločného rokovania partnerov požiadal, aby sa týmto témam nevenovali. Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že práve tieto témy sú pre Slovensko aj pre celkovú dohodu kľúčové.
Dzurinda chce Berlusconimu predovšetkým zopakovať slovenskú požiadavku, aby každá krajina mala v EK jedného člena s právom hlasovať. Stále to nie je definitívne rozhodnuté a ustanovené na papieri, preto treba využiť každú príležitosť, povedal.
Rovnako chce nabádať k hľadaniu riešenia v najťažšej oblasti kompromisu medzi systémom z Nice a návrhom Konventu. Postavím sa na tú stranu, ktorá povedie k záverečnej dohode, dodal premiér Dzurinda. Maximálne spokojný bude, keď ústava zaručí Slovensku komisára s právom hlasovať.
Mikuláš Dzurinda odmietol napínanie svalov a neoblomné postoje a vyzval na otvorenosť ku kompromisom a ústupkom v záujme celkovej dohody. V návrhu ústavy nevidí žiadne hrozby, ktoré by slovenskému parlamentu neumožnili dokument ratifikovať. Návrh je dobrý a môže byť ešte lepší, verí premiér.
(spravodajcovia TASR Robert Sermek a Ivan Kríž) ed