humoresiek KORNELA FÖLDVÁRIHO (1932), ktoré zaradil do svojej knižky Príbehy z naftalínu s ilustráciami Stana Kochana. „Niektoré texty ležali ladom až štyridsať rokov, preto ten názov," hovorí autor, ktorý po výbere publicistických textov O stručnosti vydal u Kolomana Kertésza Bagalu v pomerne krátkom čase ďalšiu knižku.
Ten čas je pomerne krátky najmä preto, že Földvári bol desaťročia považovaný za „najznámejšieho autora bez knihy". Samozrejme, mylne, veď knižne debutoval už roku 1963 Netypickými príbehmi a ako vtedy aj neskôr publikoval pod viacerými pseudonymami.
Ako vraví jeho priateľ Tomáš Janovic, hoci ich mal na každý prst aspoň jeden, napriek tomu nikdy nestratil meno, o vlastnej tvári ani nehovoriac.
„Túto knižku som dal dohromady v šesťdesiatom deviatom, no už nestihla vyjsť," spomína Földvári na časy, keď sa musel rozlúčiť aj s miestom redaktora Kultúrneho života či riaditeľa bratislavského Divadla na korze. Tak ako jeho vtedajší protagonisti Lasica a Satinský aj on sa držal skôr humoru než satiry. Tá bola zdiskreditovaná a jej objektom boli len zlí imperialisti, v najlepšom prípade ešte tak nepodarky v továrňach či tlačenica v električke. „Napriek tomu všeľudské momenty humoru mali aj satirický efekt a svojou nadčasovosťou sú často aktuálne aj teraz."
Kornel Földvári, majster krátkych próz, autor množstva knižných predslovov a doslovov, vernisážových príhovorov, štúdií o detskej i dobrodružnej literatúre, dramaturg a prekladateľ, je často titulovaný tiež ako teoretik humoru. „Myslím, že humor sa dnes málo pestuje," ujíma sa tejto roly, „počas niekoľkých desaťročí sa dosť zmenil, ale netrúfam si povedať, že k lepšiemu. Na rozdiel od toho, čo sa neraz ako humor prezentuje v televíznej zábave, kvitujem pozitívny vývoj viacerých autorov. Taký Janovic sa vypracoval ku geniálnej jednoduchosti, je schopný niekoľkými slovami obsiahnuť podstatné veci, skvelí sú Pišťanek, Taragel, Klimáček, čo dokazuje inteligentný humor v ich jednotlivých dielach i spoločnej ságe o agentovi Krowiakovi. Iný, veľmi zaujímavý autor je Berco Trnavec, jeho prebolený, pretrpený humor je vynikajúci."
Všeobecne známu lásku k poklesnutým žánrom, ku kovbojkám a divokému západu prezentuje autor knihy v záverečnej, graficky štýlovo upravenej prílohe Eastern svojimi starými parodickými textami. Ani pri nich sa nedá ubrániť dojmu, že Földvári použil naftalín v názve knihy len ako skromnú noblesu, že jeho tvorba odoláva desaťročiam i bez neho: „Kto rýchlo strieľa, dvakrát strieľa."
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Presunutá premiéra
BRATISLAVA - „Presný termín oficiálnej slovenskej premiéry koprodukčného filmu Kráľ zlodejov Ivana Filu bude známy na budúci týždeň," povedal producent filmu nominovaného za Slovensko na Oscara Rudolf Biermann.
„Termín premiéry sa posúva, nič viac." Keďže sa producenti filmu s distribučnou spoločnosťou Continental film nakoniec nedohodli na zmluve, momentálne intenzívne rokujú s kinami o zaradení filmu do programu tak, aby ho diváci na Slovensku mohli vidieť čo najskôr - v prvom štvrťroku 2004.
O tom, či sa Kráľ zlodejov dostane medzi finálnu päticu zahraničných filmov nominovaných na tohtoročného Oscara v kategórii najlepší neanglicky hovorený film, sa verejnosť dozvie 27. januára. (tasr)