Brusel 13. decembra (TASR) Dvojstrannými schôdzkami talianskeho predsedníctva s jednotlivými krajinami pokračuje dnes v Bruseli summit Európskej únie, na ktorom by mala byť dosiahnutá dohoda o európskej ústave.
Prvé spoločné rokovanie 25 lídrov neprinieslo v piatok podvečer konkrétne výsledky, "problémové" krajiny Poľsko a Španielsko opätovne potvrdili svoje požiadavky na zachovanie hlasovacieho systému zo Zmluvy z Nice.
Taliansko sa preto rozhodlo presunúť hľadanie kompromisu na dvojstranné schôdzky. Rokovalo sa do jednej v noci a dnes od skorého rána. Pričom až okolo 11.00 h, sa podľa pôvodného plánu mali zísť európski lídri, vrátane predsedu slovenskej vlády Mikuláša Dzurindu na plenárnej schôdzi. Podľa diplomatických zdrojov však začiatok spoločného rokovania bol odložený a naďalej dostávajú priestor dvojstranné schôdzky.
Na spoločnom stretnutí by malo Taliansko na základe výsledkov bilaterálnych schôdzok predložiť možné kompromisné riešenie. Spomenuté diplomatické zdroje však tvrdia, že Taliansko pravdepodobne predstaví svoj návrh až popoludní. Pôjde o jeden z posledných pokusov talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho dosiahnuť dohodu v diferenciách na návrh ústavy. Berlusconi chce svojim partnerom z 25 štátov rozšírenej únie predstaviť svoj niekoľko dní avizovaný kompromisný návrh ohľadne hlasovacieho systému.
Predovšetkým Poľsko teda naďalej neustupuje z pozície odmietania dvojitej väčšiny, ktorá by zvýšila politickú moc v rámci EÚ najmä Nemecka, keďže závisí od podielu obyvateľstva. Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer aj dnes zdôraznil, že jeho krajina rovnako zo svojich pozícií neustúpi.
Taliansky premiér Berlusconi naznačil, že rokovania nechce naťahovať dlhšie, než do nedeľňajšieho rána. Ak sa dovtedy nepodarí dohodu dosiahnuť, je podľa Berlusconiho lepšie pokračovať v rokovaniach počas írskeho predsedníctva v prvom polroku 2004. Pôvodne sa rokovania mali ukončiť dnes večer.
Rokovania o ústave síce zatiaľ žiadny pokrok nepriniesli, Európska rada však v piatok schválila všetky ostatné body programu. Odsúhlasila iniciatívu hospodárskeho rastu, stanovila termín vstupu Rumunska a Bulharska na január 2007 a schválila európsky obranný projekt, v rámci ktorého okrem iného vznikne plánovacia jednotka schopná pripravovať a riadiť vojenské operácie EÚ, do ktorých sa nezapojí NATO.
(spravodajcovia TASR Ivan Kríž a Robert Sermek)