BRUSEL 13. decembra (SITA/Reuters) - Fiasko? Aké fiasko? Zatiaľ čo ostatní lídri Európskej únie (EÚ) odchádzali z Bruselu skľúčení svojou neschopnosťou uzavrieť dohodu o prvej ústave únie, taliansky premiér Silvio Berlusconi sa viezol na vlne optimizmu. "Niektorí ľudia vidia pohár poloprázdny, ja ho vidím do polovice plný," uviedol usmievajúci sa Berlusconi na záverečnej tlačovej besede po neúspešných rozhovoroch o ústave.
Taliansko, v tomto polroku predsedajúca krajina EÚ, viedla náročné rokovania o tejto historickej zmluve, avšak Berlusconi odmietol priznať, že bezvýchodisková situácia Rím tvrdo zasiahla. "Nebol to úspech, bolo to víťazstvo," uviedol Berlusconi na margo talianskej úlohy pri riadení EÚ.
Berlusconi začal tlačovú besedu vymenovávaním úspechov dvojdňového summitu. "Chcel by som začať s ... množstvom pozitívnych vecí," uviedol. Avšak o niekoľko minút priznal, že išlo o "úplnú nezhodu" v súvislosti so systémom hlasovania únie, čo zastavilo rokovania. Keď jeden z novinárov naznačil, že išlo o zlyhanie, Berlusconi reagoval, že mu je ľúto, že niekto "taký mladý môže byť taký pesimistický".
Taliansky premiér sa v piatok pokúšal povzniesť náladu mrzutých lídrov sériou vtipov - vrátane vtipu o vyhodení z vrtuľníka. Krátko nato dorazil na summit na invalidnom vozíku poľský premiér Leszek Miller, ktorý si minulý týždeň pri páde vrtuľníka zlomil chrbticu. Podnikateľ, miliardár a teraz politik v sobotu na tlačovej besede húževnato bránil svoj humor. Nepomohol mu však urobiť veľký pokrok proti lídrom - veteránom ako je napríklad francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorí počas dvojdňového stretnutia odmietli spraviť ústupok v spore o hlasovacom systéme únie. Ďalší veterán, britský premiér Tony Blair, zjavne sympatizoval s Talianskom kvôli jeho úsiliu. "Pomerne hrdinsky odviedli extrémne náročnú úlohu," uviedol Blair.