Brusel 15. decembra (TASR) - Zo stroskotaného bruselského víkendového summitu predsa vzišiel jeden úspech: šéfovia štátov a vlád sa zhodli na sídle deviatich agentúr EÚ a iných inštitúcií spoločenstva. Vzhľadom na blížiace sa májové rozšírenie EÚ z 15 na 25 krajín mohlo byť dosiahnutie dohody ešte komplikovanejšie. Nároky na sídla európskych inštitúcií už totiž vzišli aj z krúžku desiatich nových budúcich členov.
Pätnásti starí členovia EÚ zažehnali dlhoročný spor o sídlo nového úradu pre potravinovú bezpečnosť. Usilovali sa oň najmä Taliansko a Fínsko. Rozhodlo sa, že bude v talianskej Parme, preslávenej šunkou. Helsinki zasa budú mať Európsku agentúru pre chémiu.
Nemecko presadilo svoju požiadavku na usídlenie Európskej agentúry pre leteckú prepravu do Kolína. Tá od konca septembra pracovala pod vedením Francúza Patricka Goudoua v provizórnom sídle v Bruseli. Jej hlavnou úlohou je zaistiť vyššiu bezpečnosť civilných letov a ochranu životného prostredia.
Noví členovia však majú tiež šancu na sídla európskych agentúr. Plánuje sa totiž zriadenie agentúry pre zbrojnú politiku a zamestnanosť, ako aj agentúry pre ochranu spoločnej vonkajšej hranice.
Úlohou všetkých agentúr, ktoré boli zväčša založené v 90. rokoch, má byť uľahčiť fungovanie vnútorného trhu, informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.