SKOPJE 15. decembra (SITA/Reuters) - Európska únia v pondelok vytvorila novú policajnú misiu, ktorá má nahradiť európskych vojakov v Macedónsku. EÚ tak signalizuje, že od etnického konfliktu v roku 2001 sa bezpečnosť v tejto balkánskej krajine zlepšila. Na macedónskom území sa nachádzali zahraniční vojaci väčšinu času od jeho odtrhnutia od bývalej Juhoslávie pred desaťročím. Krajina nedávno oznámila, že na budúci rok chce požiadať o plné členstvo v EÚ.
"Dnešok naznačuje, že proces smerom k stabilizácii a normalizácii pomerov v krajine dosiahol bod, v ktorom krajina môže dať zbohom cudzím vojakom," vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky Javier Solana. Vytvorenie 200-člennej policajnej misie Proxima, ktorá je už druhou po Bosne, zároveň ukončila činnosť prvej európskej mierotvornej misie. Mierotvorcovia EÚ nahradili vojakov NATO, ktorí sa v macedónsku nachádzali od 2001 a udržiavali mier po etnickom konflikte medzi Macedónčanmi a etnickými Albáncami, ktorý sa takmer skončil občianskou vojnou.
V 2001 ukončila konflikt západnými krajinami presadená mierová dohoda, odkedy je krajina napriek občasným výbuchom násilia relatívne pokojná. "Najväčšiu hrozbu pre stabilitu už nepredstavuje ozbrojený konflikt, ale kriminalita, preto sa musíme sústrediť na pomoc policajnú a nie vojenskú," vyhlásil Solana. Hlavnou úlohou neozbrojených policajtov EÚ bude poradenstvo a pomoc miestnym autoritám pri boji proti zločincom a pri ochrane hraníc.