Košice 30. septembra (TASR) - Prvý verejný dialóg medzi kresťanmi a jogistami priniesol víkendový 3. seminár Slovenskej asociácie jogy (SAJ) a Spoločnosti priateľov jogy v Košiciach.
"Určite to nestačí, ale vydali sme sa správnym smerom," uviedol pre TASR teológ Martin Dojčár, ktorý asi stovke účastníkov z celého Slovenska ponúkol pohľad na cestu jogy a kresťanstva k dialógu. S ďalším prednášajúcim, dominikánom a kňazom Reginaldom Adriánom Slavkovským sa zhodli, že na "veľkej letnej polemike" o zavedení jogových cvičení do škôl sa podpísali hlavne nedostatočná vzájomná komunikácia a nepresné informácie na oboch stranách. Pozitívnym vyústením búrlivých a často neodborných výmen názorov je však podľa nich súčasná snaha o porozumenie a hľadanie konsenzu. Okrem dialógu zainteresovaných, vyjasnení si pojmov a stanovísk, by k tomu mala prispieť ministrom školstva Milanom Ftáčnikom vytvorená pracovná skupina pre nový projekt zdravotných cvičení pre žiakov. Participovať na by na nej okrem predstaviteľov SAJ mali aj nestraní odborníci a zástupcovia cirkví.
Dojčár pripomenul, že hlavným dôvodom odporu cirkví voči Ftáčnikovmu zámeru nebola joga ako taká, ale samotný projekt R.A.S.T., ktorý predložila spoločnosť Joga v dennom živote (JVDŽ). Zásadným argumentom bol nepreukázaný nenáboženský charakter projektu. Svoje poslanie zlepšovať zdravie detí totiž spoločnosť JVDŽ realizuje prostredníctvom rovnomenného systému, ktorého autorom je indický duchovný učiteľ Paramhans svámi Mahéšvaránanda. Indiu opustil v roku 1972, usadil sa vo Viedni a odtiaľ podniká cesty po svete, šíriac posolstvo, legendami opradeného paramguru svojej línie, Maháprabhúdžiho. Kameňom úrazu bolo zistenie, že centrálnym miestom v jeho učení je oddanosti Bohu a duchovnému učiteľovi, ktorý Boha v istom zmysle sprítomňuje. Projekt preto neposkytoval potrebné záruky nezávislosti učiteľov od osoby a hnutia svámiho Mahéšvaránandu a nebolo možné vylúčiť ani manipuláciu žiakov učiteľmi. Ekumenická rada cirkví v SR zniesla aj ďalšie námietky, okrem iného, že projekt nebol vedecký overený, ani porovnaný s inými jogovými školami či systémami. Zavedenie projektu R.A.S.T. do škôl odmietli okrem iných krajín aj v Českej republike a Rakúsku.
SAJ, združujúca sedem jogových spoločností na Slovensku, podľa jej prezidenta Gejzu Timčáka prijala účasť v pracovnej skupine a navrhla aj prvky nového projektu. Súčasne sa snaží, aby sa členom tímu stala generálna sekretárka Európskej únie jogy Antonietta Rossiová, ktorá má osobné skúseností so zavádzaním jogy do škôl v Taliansku. Ako spresnil, prvky jogy sa do vybraných škôl v severnom Taliansku zavádzajú v rámci vládou podporovaného projektu. Zaujímavosťou je fakt, že konferencia talianskej federácie jogy sa budúci rok uskutoční v Assisi, rodisku sv. Františka.