BRATISLAVA 17. decembra (SITA) - Právne vzťahy v colnej oblasti bude odo dňa vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) upravovať nový colný zákon. Návrh zákona z dielne ministerstva financií, ktorý v stredu schválila vláda s legislatívno-technickými pripomienkami, má od mája budúceho roka zaviesť pravidlá a postupy zaobchádzania s tovarom zavedené Európskymi spoločenstvami (ES) a zabrániť protiprávnemu konaniu osôb pri dovoze, vývoze a tranzite tovaru medzi spoločenstvami a tretími štátmi na území SR. Úpravu niektorých špecifických oblastí colného práva pritom predpisy ES prenechávajú na národnú legislatívu členských štátov.
Ťažiskovými bodmi nového colného zákona je najmä podrobná úprava zabezpečenia colného dlhu. V záujme pružného nakladania s pohľadávkami upravuje aj započítanie a postúpenie pohľadávky. Zákon okrem iného vymedzuje aj colné pohraničné pásmo, colné cesty, colné letiská, colné prístavy a upravuje súbor práv a povinností, ktoré sa k nim viažu. Nezabúda ani na skutkové podstaty colných priestupkov a colné delikty, sankcie za colné priestupky a colné delikty a podmienky ich ukladania. V návrhu nového colného zákona sa konkretizuje výkon colného dohľadu a ukladá sa povinnosť súčinnosti osôb.
Kabinet schválil s pripomienkami aj pristúpenie SR k dohovoru únie o používaní informačných technológií na colné účely, ktorý má prostredníctvom colného informačného systému posilniť spoluprácu medzi colnými správami, zabezpečiť spoločné postupy a výmenu informácií o nelegálnych obchodných aktivitách. Pristúpenie k dohovoru si vyžiada zo štátneho rozpočtu približne 1,5 mil. Sk. Využívanie colného informačného systému však pozitívne ovplyvní verejné financie, lebo nové technológie na prenos informácií zefektívnia a posilnenia boj proti podvodom a porušovaniu colných predpisov na národnej aj nadnárodnej úrovni.
Ministri odobrili tiež pristúpenie k dohovoru o vzájomnej pomoci a spolupráci medzi colnými správami. Tento dohovor má prostredníctvom spolupráce medzi colnými správami členských štátov únie zabrániť porušovaniu vnútroštátnych colných predpisov, napomáhať k ich odhaľovaniu, zabezpečiť trestné stíhanie a potrestanie porušenia colných predpisov spoločenstva a vnútroštátnych colných predpisov. Zo štátneho rozpočtu si pristúpenie k tomuto dohovoru vyžiada asi 500 tis. Sk.
V súvislosti s colnými predpismi kabinet schválil s pripomienkami aj postup na dosiahnutie súladu dohôd o spolupráci a vzájomnej pomoci v colných otázkach s právnymi predpismi EÚ a ES. Materiál z dielne rezortu financií vychádza zo záväzku Slovenska ku dňu vstupu do únie dosiahnuť súlad medzinárodných zmlúv s právom