Namiesto neho by mal vzniknúť nový fond s rovnakým názvom, ktorý preberie všetok majetok, záväzky a povinnosti doterajšieho fondu.
Ministerstvo sa rozhodlo pre zmenu, lebo „vzhľadom na navrhované spoplatnenie vysokoškolského štúdia ide o úplne inú situáciu ako doteraz," povedal Peter Mederly, generálny riaditeľ sekcie vysokoškolského vzdelávania.
Doterajší fond podľa neho spracoval asi 4000 žiadostí ročne, nový fond ich môže spracovávať asi 140 000. „Reálne teda najmenej desaťkrát viac. Súčasný pôžičkový fond nemá žiadnu šancu zvládnuť novú úlohu," tvrdí Mederly.
Ministerstvo školstva návrh zákona o študentských pôžičkách zverejnilo na internete koncom novembra. Nový fond má podľa jeho predstáv fungovať na podobnom princípe ako štátna akciovka Veriteľ, ktorá oddlžuje zdravotnícke zariadenia. Správcom fondu teda bude zatiaľ bližšie neurčená právnická osoba, ktorú zriadi štát.
Špekulácie, že majetok fondu prejde do súkromných rúk, Mederly odmieta. „Po prvé - spomínanú právnickú osobu zriadi štát. Po druhé - majetok fondu nebude jej majetkom, ako to bolo doteraz, po novom ho bude len spravovať. Ide o úplne iný vzťah."
V praxi bude systém fungovať tak, že vysoká škola nahlási fondu, koľko študentov žiada o pôžičku, fond s nimi uzavrie zmluvy a zabezpečí, aby zo štátnych peňazí prišla na konto školy suma zodpovedajúca pôžičkám. Študenti budú pôžičky splácať fondu a ten časť z nich použije na nové pôžičky. Detaily ešte Mederly nevedel upresniť.
Súčasný fond funguje od školského roku 1995/96. Jeho riaditeľ Ľubomír Zburín o pripravovaných zmenách povedal: „Informácia o zrušení fondu ma veľmi zarmútila. Prezident ešte ani nepodpísal pôvodný návrh novely zákona o zvýšení pôžičiek z 20 000 na 40-tisíc korún a už bol na internetovej stránke ministerstva školstva návrh, že poskytovanie pôžičiek bude mať na starosti akýsi správca, určený ministerstvom školstva po dohode s ministerstvom financií."