Ambíciou päťdesiatich autorov z think-tankov, mimovládnych organizácií a akademického prostredia bolo vytvoriť nezávislú kritickú sociálnu analýzu po prvom roku pôsobenia novej vlády v rôznych oblastiach verejného života.
Tridsať kapitol publikácie je rozdelených do štyroch tematických častí - Vnútorná politika, Zahraničná politika, Ekonomika a Spoločnosť.
Situácia na domácej politickej scéne podľa prezidenta IVO Grigorija Mesežnikova dokazuje zachovanie vôle pre pokračovanie reformného úsilia strán vládnej koalície napriek početným vnútrokoaličným konfliktom. Udalosti okolo odvolania šéfa NBÚ Jána Mojžiša sú však podľa neho dôkazom mocenskej konfrontácie, čoho Slovensko nebolo svedkom od roku 1998.
Vo vývoji straníckeho systému nedošlo k výraznejším zmenám, až na preferenčné posilnenie najväčších opozičných strán a naopak oslabenie pozície vládnych politických subjektov. Na budúce smerovanie bude mať podľa Mesežnikova závažný vplyv charakter vzťahov medzi stranami vládnej koalície, ktorá stratila parlamentnú väčšinu.
Jeden z autorov state Ekonomika Karol Morvay označil rok 2003 za napínavý a zaujímavý najmä z hľadiska naštartovania potrebných reforiem. "Išlo o súbeh nadstavbových reforiem pri relatívne úspešnom makroekonomickom vývoji, ale zároveň pri problematickom dopade na niektoré ukazovatele v sociálnej oblasti," zdôraznil.
V stati Zahraničná politika autori prinášajú expertné pohľady na hlavné trendy v zahraničnej politike SR, vzťahy krajiny s viacerými štátmi či na problematiku vonkajšej bezpečnosti a obrany.
Tematická časť Spoločnosť analyzuje trendy a udalosti v rôznych oblastiach verejného života, ktoré ovplyvňujú spoločenský vývoj v krajine.