Brusel 18. decembra (TASR) Írsko, ktoré 1. januára 2004 prevezme predsedníctvo v Európskej únii, nevie zatiaľ odhadnúť, čo bude v najbližších mesiacoch s európskou ústavou, ktorú sa nepodarilo schváliť minulý víkend na summite v Bruseli.
Írsky minister zahraničných vecí Brian Cowen dnes novinárom v Bruseli povedal, že jeho krajina nepríde so žiadnou iniciatívou obnovenia rokovaní o ústave skôr ako na marcovom summite. "Musíme dať ľuďom čas na rozmýšľanie, musíme postupovať krok za krokom," povedal Cowen na tlačovej konferencii v Bruseli, kde predstavil priority írskeho predsedníctva v únii.
"Dnes je príliš skoro predpovedať, kedy sa medzivládna konferencia (o ústave) môže skončiť. Všetci sa však zhodujú v tom, že dohoda je možná a že túto zmluvu potrebujeme čo najskôr," povedal šéf írskej diplomacie. "Ústava bude, otázkou je len kedy," dodal.
Priznal však, že otvorených je viac otázok, ako len systém hlasovania v Rade ministrov, na ktorom bruselský summit stroskotal. "Na stole máme dva dokumenty, návrh Konventu a pozmenený návrh po schôdzke ministrov v Neapole," pokračoval Cowen s tým, že "výsledky" dvojstranných či trojstranných rokovaní zo summitu nie sú známe.
Minister preto očakáva konzultácie s končiacim talianskym predsedníctvom, aby vedel, v ktorých ďalších sporných otázkach sa vlastne na summite podarilo pokročiť. "Každopádne sme ešte nedosiahli konsenzus, ostáva vyriešiť viacero otázok," dodal Cowen.
Írsko podľa neho bude najskôr konzultovať so svojimi partnermi, potom výsledky týchto konzultácií vyhodnotí a na marcovom summite v Bruseli bude o nich informovať partnerov. Ak dospeje k záveru, že existuje vôľa pre rýchlu dohodu, bude sa snažiť ju čo najviac uľahčiť.
Rokovania o ústave sú dodatočnou prioritou írskeho predsedníctva, pretože sa ich nepodarilo ukončiť podľa plánu v decembri. Ďalšou veľkou prioritou je rozšírenie EÚ. "Chceme čo najviac uľahčiť začlenenie desiatich nových členov," povedal Cowen.
Na 1. mája 2004 chystá Írsko veľkolepé oslavy. "Deň privítania" sa uskutoční v metropole Dublin i v ďalších írskych mestách, pričom každé z nich bude mať na starosti privítanie jednej z desiatich nových krajín. Po oslavách však príde tvrdá práca: úspech rozšírenia závisí od toho, ako sa noví členovia začlenia do únie a Írsko je im odhodlané uľahčiť to.
V oblasti rozšírenia chce Írsko pokročiť v prístupových rokovaniach s Bulharskom a Rumunskom, ktoré by mali do únie vstúpiť v januári 2007.
Ďalšou prioritou Írska bude pokračovať v snahe EÚ stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou ekonomikou sveta, zamerajú sa preto na posilňovanie hospodárskeho rastu, konkurencieschopnosti, tvorbu pracovných miest.
Chceli by pokročiť tiež s azylovou a imigračnou politikou, s ktorou sa trápilo už šesť predchádzajúcich predsedníctiev. Írsko by tiež chcelo dať konkrétnejšiu podobu bezpečnostnej stratégii, ktorej náčrt únia sa víkendovom summite schválila.
Vo vonkajších vzťahoch sú prioritou Blízky východ, vzťahy so susedmi, transatlantické spojenectvo.
Írske predsedníctvo sa začína 1. januára 2004 a potrvá do konca júna. Jeho vrcholom budú dva summity v Bruseli jarný 26. marca, letný 17.-18. júna.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh