BRATISLAVA – Minulú stredu na rokovaní vlády predložil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši analýzu nedávno prijatých pracovných zákonov. K analýze sa viazal návrh, aby vláda poverila Magvašiho ministerstvo vypracovaním ich noviel. Vláda s tým nesúhlasila.
Magvaši z vlastnej iniciatívy poveril svojich pracovníkov vypracovať analýzu Zákonníka práce, zákona o verejnej službe a zákona o štátnej službe. Tieto právne normy schválil parlament začiatkom júla po veľmi dlhej rozprave.
V analýze zákona o verejnej službe úradníci ministerstva píšu o úpravách, ktoré urobil a schválil parlament: „Nemožno súhlasiť ani s podmienkami na poskytnutie ďalšieho platu. Pravdepodobne ide o omyl.“
Najviac nedostatkov Magvašiho úradníci zistili v zákone o štátnej službe, od ktorého sa budú odvíjať aj ich pracovné a platové pomery. Prišli na to, že postavenie úradníkov bude v porovnaní napríklad so sudcami, s prokurátormi, vojakmi a s policajtmi „značne nevyvážené“. V materiáli píšu: „Týka sa to najmä pomeru povinností štátnych zamestnancov voči poskytovaným kompenzáciám.“
Pod slovom kompenzácie sa myslia finančné a iné výhody. Zjednodušene sa to dá vyjadriť tak, že ľuďom, ktorí vykonávajú vymenované povolania, stačí pracovať menej a dostanú rovnaké peniaze ako úradníci.
Magvašiho experti teda navrhli novelizovať zákon o štátnej službe tak, aby úradníkom zaručil príplatok za osobitné povinnosti, 13. a 14. plat a odchodné až do výšky desaťnásobku platu. V pôvodnom zákone podobné paragrafy boli, ale poslanci ich neschválili.
Ich vypustením (spolu s podobnými úpravami v zákone o verejnej službe) sa ušetria asi štyri miliardy korún ročne.
Magvašiho ministerstvo má na starosti aj programy, ktoré majú zmierniť vplyv transformácie ekonomiky na príjmovo slabé vrstvy obyvateľov.
Minister Magvaši k nesúhlasnému rozhodnutiu vlády povedal: „Ľutujem, že kolegovia z ministerského klubu SDKÚ sa takto rozhodli. Je to nesprávne rozhodnutie a vytvára deformáciu v pracovnom práve v Slovenskej republike.“
PETER KUNDER