Kalligram, šéfredaktor Rudolf Chmel
„Rozdielnosť funkcií neznamená, že intelektuál nemôže byť politikom. Len vstupom do politiky musí rezignovať na svoju intelektuálnu misiu, zmeniť dikciu a zvoliť iné správanie,“ tvrdí Ladislav Kováč v článku Za všetkým hľadaj jazyk - Genéza kultúry a genéza moci: pohľad biológa. „Na začiatku dvadsiateho storočia sme spoznali, že už viac než dvetisíc rokov si kladieme tie isté otázky a odpovedáme na ne rovnako. Na konci storočia zisťujeme, že čím väčšmi chce každý z nás byť originálny, tým väčšmi sme všetci rovnakí. Núdza nie je o odpovede - tých je nadbytok. Núdza je o otázky. Asi teda netreba zmeniť odpovede, ale otázky.“
K horúcej téme budúcnosti Európskej únie sa v prevzatom rozhovore vyjadruje vplyvný človek tejto diskusie, bývalý predseda Európskej komisie Jacques Delors aj zaujímavou myšlienkou, že medzi členskými krajinami by mala dočasne vzniknúť akási avantgarda, užšia skupina štátov, ktorá by v konkrétnych prípadoch postupovala rýchlejšie, a potom by sa k tomuto jadru pripojili ostatné krajiny. Širokú škálu názorov poskytujú ďalšie časti časopisu - Témou mesiaca je Blízky východ a Integrácia je venovaná problematike Maďarov v Európe.
Kultúrny blok prináša články o výnimočnej osobnosti maďarskej literatúry Miklósovi Mészölyim, ktorý zomrel v júli, ďalej pohľad na 49. bienále výtvarného umenia Benátky s osobitným zreteľom na česko-slovenský pavilón či príspevok k izraelskému dokumentárnemu filmu o slovenskom dramatikovi, spisovateľovi a filmárovi Leopoldovi Laholovi.