Solana: Európska zahraničná politika funguje

„Trojka“ Európskej únie sa vrátila z turné po piatich krajinách Blízkeho a Stredného východu. Čo zistila? Arabské a moslimské krajiny nie sú naklonené bezbrehej americkej vojenskej odvete za atentáty z 11. septembra. Veľmi ťažko sa budú s Európanmi aj ...


Európska diplomacia na miestach, kam sa Američania nedostanú. Španielsky minister zahraničných vecí s iránskym prezidentom Mohammadom Chattámím. Za nimi Javier Solana a Louis Michel. FOTO - REUTERS



„Trojka“ Európskej únie sa vrátila z turné po piatich krajinách Blízkeho a Stredného východu. Čo zistila? Arabské a moslimské krajiny nie sú naklonené bezbrehej americkej vojenskej odvete za atentáty z 11. septembra. Veľmi ťažko sa budú s Európanmi aj zhodovať v definícii terorizmu. Štvordňová okružná cesta však poslúžila na vyjasnenie stanovísk a na ich čiastočné zblíženie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ministri zahraničia Belgicka a Španielska Louis Michel a Josep Piqué, komisár EÚ Chris Patten a vysoký predstaviteľ EÚ Javier Solana sa vydali do Pakistanu, Iránu, Saudskej Arábie, Egypta a Sýrie v nádeji, že ako Európania nájdu v týchto krajinách pozornejších poslucháčov než Američania. Tí s Iránom alebo Sýriou prakticky nekomunikujú.

Podľa Michela jediná Sýria otvorene a jasne nesúhlasí s americkým právom na odvetu. Ostatní sú ochotní ho pochopiť, ale za predpokladu, že Washington najskôr predloží dôkazy o totožnosti páchateľov, zaútočí na presné ciele a nespôsobí obete medzi civilným obyvateľstvom. Podľa Damasku je jedinou prijateľnou cestou akcia pod hlavičkou OSN.

Mladý sýrsky prezident Bašár Asad „trojke“ EÚ údajne vysvetlil, že pokiaľ Američania zaútočia, riziko terorizmu vo svete vzrastie. V prípade úspešného útoku vzrastie desaťnásobne, v prípade fiaska stonásobne, varoval. Nepovedal, že by sa Sýria chcela americkej akcii aktívne protiviť, do „koalície“ sa s ňou však rátať nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

Tým skôr, že politici únie sa v Damasku ešte viac než inokedy nemohli dohovoriť na tom, kto vlastne „teroristi“ sú. Minister zahraničia Farúk Šará pred novinármi povedal, že by bolo „nepoctivé“ strkať do jedného vreca páchateľov atentátov v New Yorku a vo Washingtone s bojovníkmi „hnutia odporu proti okupácii vlasti“ - tu mal na mysli pálestínske hnutia Hamas alebo Hizballáh, ktoré sú podporované Sýriou.

Túto teóriu rozhodne odmietol Chris Patten - hnutia ako ETA alebo IRA sa tiež považujú za „národnooslobodzovacie“. Z debát vo všetkých hlavných mestách vyplynulo, že pokus definovať terorizmus môže vyústiť do zásadného ideologického sporu.

Na druhej strane sa európski politici s hostiteľmi zhodli na tom, že jedným zo zdrojov terorizmu je nekonečný a zhoršujúci sa izraelsko-palestínsky konflikt. Jeho zmiernenie a následné urovnanie sa teda musí stať prioritou. Aj tento „poznatok“ viezli do Washingtonu na stretnutie s prezidentom Georgeom Bushom koncom týždňa belgický premiér Guy Verhofstadt, momentálne šéf EÚ, a predseda Európskej komisie Romano Prodi.

SkryťVypnúť reklamu

S výnimkou „úletu“ talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý svojimi výrokmi o nadradenosti západnej civilizácie poškodil diplomatické úsilie EÚ a výrazne vybočil z radu, sa „pätnástke“ zatiaľ darí hovoriť zrejme jedným hlasom.

Javier Solana po návrate z turné spokojne hovoril, že „európska zahraničná politika funguje“. Dojmy zhrnul týmito slovami: „Je treba brať ohľad na rôzne názory v týchto krajinách. Vôľa bojovať proti terorizmu existuje všade. Existuje však aj obava, že prípadné neprimerané akcie povedú k strate podpory verejnosti, čo by prinášalo značné riziko destabilizácie.

KAREL BARTÁK, čtk,

Brusel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 809
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 067
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 952
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 479
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 110
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 780
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 544
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu