Stretnutie motoristu so srnčou zverou sa nemusí skončiť dobre.
FOTO - ARCHÍV
Srnec váži približne 17 kilogramov, keď však prebieha cez cestu, jeho aj táto hmotnosť pre vodiča nebezpečná. Už pri rýchlosti 50 kilometrov za hodinu sa po náraze zvýši na 425 kilogramov, pri rýchlosti 100 kilometrov za hodinu na 850 kilogramov. Divá sviňa s hmotnosťou 80 kilogramov bude pri náraze vážiť až štyri tony. Preto je bežné, že automobil sa pri zrážke s lesnou zverou silno poškodí. Zriedkavé nie sú ani smrteľné nehody.
Kedy? Najväčšie nebezpečenstvo stretu so zverou je na svitaní o štvrtej hodine s vrcholom o siedmej hodine. Druhá vlna nastupuje okolo 17. hodiny, vrchol dosahuje približne o 23. hodine.
Kde? Najväčšie nebezpečenstvo stretu hrozí najmä tesne pred začiatkom trvalých trávnych porastov. Tu sa stane 38 percent všetkých dopravných nehôd so zverou, lebo každé tretie zviera z nich vyskakuje na cestu. Kto dáva pozor na zvieratá len v lese, podceňuje nebezpečenstvo, ku ktorému môže dôjsť na čistinkách. Dobré je preto všímať si značku Pozor, divá zver! a rýchlosť hneď znížiť. Odporúča sa jazdiť s diaľkovými svetlami (ak nikoho neoslepujeme). Pri diaľkových svetlách totiž skôr zbadáme svietiace oči zvierat.
Keď sa objaví pred nami divá zver, treba svetlá stlmiť, brzdiť a trúbiť. Keď je srnec alebo divá sviňa tesne pred nami na ceste a kvôli stromom alebo premávke z protismeru sa nemôžeme kolízii vyhnúť, treba prudko zabrzdiť. Nezabúdajme, že riziko zrážky so zverou pri veľkej rýchlosti stúpa a pri malej rýchlosti klesá.
Ing. PETER DRÁČ