Čo sa v Bruseli nestalo, ale stať mohlo

Nedávny summit Európskej rady z polovičky decembra vlastne zamietol návrh ústavy či ústavnej zmluvy pre Európsku únii. A to napriek tomu, že doslova v posledných dňoch pred summitom sa Taliansko ako predsednícka krajina pokúsilo predložiť upravený návrh.

Zdá sa, že po víťaznom viac ako dvadsaťročnom nápore zástancov širšej a hlbšej európskej integrácie sa objavil prvý veľký neúspech. V diskusii o budúcnosti únie doteraz dominovali tzv. eurooptimisti, ktorí predkladali čoraz radikálnejšie návrhy. Odporcovia rýchleho stupňovania integrácie alebo európskej federácie sa na takýchto diskusiách jednoducho zúčastňovali menej. Preto sa zdalo, že sú v menšine. Nie je to však tak a teraz požadujú minimálne určitú prestávku alebo dokonca považujú dosiahnutý stupeň integrácie za uspokojivý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spomenutý taliansky návrh už vlastne nie je aktuálny, a tak sa jeho text nestihol stať predmetom posudzovania expertov a komentárov v tlači. Je to možno škoda, pretože okrem rôznych kompromisov prinášal aj niektoré nenápadné ustanovenia, ktoré mohli radikálnym spôsobom zmeniť vzťahy v únii a európskej spoločnosti.

Zásadnú zmenu mohol predstavovať článok I-40, § 7: „V prípade, že jeden členský štát sa stane objektom ozbrojenej agresie na svojom teritóriu, ostatné členské štáty mu musia poskytnúť pomoc všetkými prostriedkami vo svojej moci, vojenskými a inými, v súlade s ustanoveniami článku 51 Charty OSN." V takomto znení by išlo o priame vyjadrenie vzájomného spojeneckého zväzku medzi krajinami únie. Doteraz ustanovenia o spoločnej bezpečnostnej a zahraničnej politike poskytovali mechanizmus konzultácií a spolupráce, ale jednoznačné záväzky vojenského spojenectva by vyplývali len v prípade extenzívneho výkladu. Hoci, samozrejme, len veľmi ťažko si predstaviť, že by členské štáty v súčasnosti neposkytli primeranú pomoc tomu z nich, ktorý by sa stal obeťou agresie. Tento článok mohol však z medzinárodnoprávneho pohľadu vyjasniť vzťahy medzi štátmi.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti justičnej spolupráce a spolupráce v trestných veciach pôvodné znenie článku III-153 § 1 návrhu ústavy bolo: „Únia vytvára priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, kde sa rešpektujú základné ľudské práva so zohľadnením rôznych právnych tradícií a systémov členských štátov." V talianskom návrhu záver vety znel: „... základné ľudské práva a rôzne právne tradície a systémy členských štátov." Bolo to však zrejme nedomyslené, pretože v súčasnom európskom myslení je koncepcia ľudských práv sformovaná veľmi agresívne a výlučne. Žiadne historické tradície a kultúrne osobitosti nemôžu slúžiť ako dôvod na spochybňovanie ľudských práv.

Keby sme pripustili, že ľudským právam sú ako ideové zdroje práva rovnocenné rôzne kultúrno-historické špecifiká, v podstate dávame za pravdu ázijským a africkým autoritatívnym režimom a diktátorom, ktorí vyhlasujú, že ľudské práva - to je pekná vec, ale v Afrike, Číne či Malajzii sú iné tradície a pre tieto krajiny ľudské práva a demokracia nemajú ten význam ako pre Európu či Ameriku. Nedá sa vylúčiť, že to je v skutočnosti pravda, ale tento prístup bol samotnou úniou a OSN viackrát odmietnutý.

SkryťVypnúť reklamu

Historickou zmenou mohol byť aj článok III-5bis. Ten požadoval, aby sa pri všetkých hospodárskych aktivitách bral ohľad na práva zvierat. Niežeby v európskych štátoch neexistovali zákony na ochranu zvierat, ale začlenenie takejto požiadavky do dokumentu ústavného charakteru (a nie do dodatočného protokolu či sekundárnej legislatívy) by bolo revolučným krokom. Mimochodom, na amerických právnických fakultách sa práve v súčasnosti venuje značná pozornosť právnemu statusu zvierat z hľadiska prirodzeného práva a osvieteneckej tradície rešpektovania utrpenia druhých bytostí (ktorá sa stala základným východiskom koncepcie univerzálnych ľudských práv).

Len zmienka o právach zvierat a ich ochrane v dokumente ústavného charakteru by vlastne znamenala, že daný štát či v našom prípade Európska únia nie je len spoločenstvo výlučne ľudské, ktoré prípadne právne zakazuje týranie zvierat, ale mohla by byť východiskom úvah, že toto základné spoločenstvo je širšie a zahŕňa aj zvieratá, a tie by tým pádom mali mať právny status odlišný od tradičnej rímskoprávnej predstavy zvierat len ako objektu vlastníckych vzťahov. Skôr alebo neskôr by sa objavil problém veľkochovov zvierat, pokusov na nich, ochrany ich prirodzeného prostredia atď.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa skončí projekt ústavy pre Európsku únie, je dnes nejasné. Možno sa ukáže, že jej potreba nie je taká akútna, veď napríklad zmluva z Nice ani nestihla nadobudnúť účinnosť. V každom prípade však diskusia okolo európskej ústavy priniesla mnoho podnetov na zamyslenie sa nad budúcnosťou európskej spoločnosti.

Autor: Daniel Šmihula(Autor je právnikom a politológom)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 730
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 217
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 048
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 551
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 461
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 889
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 652
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 315
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu