BRATISLAVA - Od nového roka budú nemocenské dávky preplácať chorým pracovníkom namiesto Sociálnej poisťovne firmy. Štát preto podnikom znížil odvody do nemocenského poistenia, a to z terajších 3,4 na 1,4 percenta. Na druhej strane však zvýšil pre podnikateľov maximálne vymeriavacie základy na výpočet poistenia, a tak sa zmena nemusí každému oplatiť.
„Je veľmi otázne, či sa skutočné odvody naozaj znížia. Okrem toho nižšie odvodové percento nemusí pokryť náklady zamestnávateľa na výplatu 10-dňovej práceneschopnosti," myslí si hovorca Slovenských telekomunikácií Radoslav Bielka.
Mnohí podnikatelia sa sťažujú, že zmenený systém je pre nich finančne náročný. „Zamestnanec je pre podnikateľa drahý už teraz. Po novom sa náklady naň ešte zvýšia. Od januára nás pritom čaká aj vyššia daň z pridanej hodnoty, zdražejú výrobné vstupy a zamestnancom bude treba na udržanie životnej úrovne aj čo to pridať," hovorí Elvíra Chadimová z Top centra podnikateliek.
Nájdu sa však aj také firmy, ktorým zmena systému prinesie koruny navyše. „Na odvodoch zaplatíme vďaka nižšej sadzbe menej ako v súčasnosti. Práceneschopnosť zamestnancov by nás pritom nemala veľa stáť, keďže vykazujeme nízku chorobnosť ľudí," tvrdí predseda predstavenstva Coop Jednota Adrián Ďurček.
Od januára budú firmy chorým zamestnancom platiť prvé tri dni štvrtinu ich hrubej dennej mzdy. Od štvrtého po desiaty deň dostanú pracovníci od šéfa 55 percent mzdy. V súčasnosti dostávajú ľudia viac. Sociálna poisťovňa im vypláca sedemdesiat percent z čistej mzdy - maximálne 175 korún a od tretieho dňa deväťdesiat percent z čistej mzdy - 225 korún.
Firmy varujú, že takých, čo doteraz péenku zneužívali, budú od januára prepúšťať. „Pravdepodobnejší je však druhý variant, že ľudia budú chodiť do práce aj chorí, len aby ju nestratili," tvrdí Chadimová.
Neliečenie chorôb v prípade nižšej péenky pripúšťajú aj lekári. „Aj dnes prídu ľudia, ktorí nechcú péenku, lebo majú strach o zamestnanie. Dosť je aj takých, ktorí ju odmietajú z finančných dôvodov a radšej si zoberú dovolenku," hovorí banskobystrická lekárka Mária Kuniaková.
Vyplácať nemocenské dávky možno pomôžu firmám v priebehu nového roka aj poisťovne. „Uvidíme, či budú mať firmy s platením problémy a aké budú mať na poisťovne požiadavky. Potom sa rozhodneme, či im pomôžeme," tvrdia poisťovne.
Kontrola chorých
Zamestnávateľ má právo skontrolovať, či je pracovník naozaj chorý. V prípade, že zistí opak, môže mu prestať vyplácať náhradu príjmu. Podľa zákona však šéf firmy môže vojsť do bytu zamestnanca len s jeho súhlasom. Ak bude mať pristihnutý práceneschopný zamestnanec pocit, že mu zamestnávateľ prestal vyplácať peniaze neoprávnene, môže ho zažalovať. V praxi to teda znamená, že pracovník kontrole dvere otvoriť nemusí a péenku bude poberať ďalej. Firma môže zastaviť vyplácanie náhrady mzdy napríklad vtedy, keď stretne chorého zamestnanca v meste a on nemá povolené vychádzky.
Aj v tomto prípade by však mala mať v rukách dôkaz (videl ho ešte niekto iný). Zamestnanec sa totiž môže obrátiť na súd.
Najlepšou hrozbou pre tých, čo budú chcieť systém zneužiť, je strach z prepustenia. „Myslíme, že toto bude pre čiernych práceneschopných najúčinnejšie," myslí si štátny tajomník ministerstva práce Michal Horváth.
Podnikateľom pri kontrole zamestnancov pomôže aj novelizácia Trestného zákona. Ten hovorí, že ak zamestnanec neoprávnene čerpá nemocenskú dávku pácha poistný podvod. Robí tak aj lekár, ktorý mu k „dovolenke načierno" pomohol. Obaja môžu dostať trest peňažnej pokuty, zákaz činnosť alebo väzenie od troch do dvanásť rokov.
Firmy sa zneužívania zväčša neboja. „Ten, kto chce u nás pracovať, natrvalo zneužívať systém určite nebude. Zamestnancov síce domov kontrolovať nechodíme, ale vieme, kto ako pracuje. Tí, čo systém zneužívali, o prácu prišli," povedal Ďurček.
Podniky okrem toho tvrdia, že už teraz si ľudia vyberú v prípade choroby radšej dovolenku, ako by mali čerpať péenku. „Nemocenské dávky sú nízke a ľuďom sa neoplatia. Ak sú zamestnanci krátkodobo chorí, berú si dovolenky. Péenku čerpajú len napríklad v prípade operácie," vysvetľuje vedúca ekonomického oddelenia lízingovej spoločnosti Volkswagen, finančné služby, Alžbeta Micháleková.
Zamestnanci dostanú menej
Chorí pracovníci budú dostávať od januára nižšiu nemocenskú dávku ako doteraz. Po novom sa tak neoplatí ostať doma a čerpať péenku nikomu. Starý systém zvýhodňoval tých, čo málo zarábali, a tak radšej ostali doma a predĺžili si voľno. V súčasnosti bude pre chorých lepšie, ak sa v prípade krátkej choroby nedajú vypísať, ale si radšej zoberú dovolenku. Namiesto štvrtiny svojej dennej hrubej mzdy (počas prvých troch dní) tak dostanú celú mzdu. V súčasnosti si najčastejšie brali dovolenku ľudia, ktorí zarábali viac, ako je priemerná mzda v hospodárstve.
Dovolenka či PN?
Pracovník s priemerným mesačným príjmom (14 118 Sk)
teraz
Zamestnancovi sa oplatí čerpať v prípade choroby dovolenka. V súčasnosti dostane za prvé dni práceneschopnosti po 245 korún a v ďalších dňoch po 315 korún. Ak by si zobral dovolenku, dostal by na deň 705 korún.
po novom
Od januára dostane takýto pracovník v prvých dňoch choroby 176 korún na deň a v ďalších dňoch po 388 korún. Opäť sa mu oplatí čerpať radšej dovolenku.
Pracovník s nadpriemerným mesačným príjmom (50 000 Sk)
teraz
Sociálna poisťovňa mu vyplatí 245 korún prvé tri dni a potom 315 korún. Ak by si vzal dovolenku dostane asi 2500 korún na deň.
po novom
Nový systém mu prinesie 265 korún prvé tri dni a 582 korún dostane v ďalších dňoch. Dovolenka činí 2500 korún na deň.
Pracovník s minimálnou mzdou (6080 Sk)
teraz
Od poisťovne dostane prvé tri dni po 164 korún a ďalšie po 211 korún. Ak si vezme dovolenku denný príjem sa mu zvýši na 278 korún.
po novom
Od januára získa na deň 70 korún a potom 153 korún. Ak bude čerpať dovolenku zamestnávateľ mu dá 278 korún.
Autor: IVETA MURŽICOVÁ, haj