
Vojaci prehľadávajú trosky zničených budov. FOTO - ČTK/AP
Včera večer hlásili oficiálne iránske zdroje viac ako 5-tisíc obetí. Očakáva sa však, že ďalšie telá budú postupne vyhrabávať a že bude mŕtvych pribúdať. Pesimisti hovorili až o dvadsiatich tisícoch obetí. Po zotmení sa práce značne spomalili a prerušili aj letecké mosty.
Ulice zničeného mesta v Kermanskej provincii sa začali plniť zmätenými ľuďmi, mesto ovládla panika. Prerušené sú dodávky elektriny, vody i telefonické spojenie. Preto sa údaje o obetiach zo začiatku tak rôznili. Prichádzali správy o 10 až 40 tisícoch mŕtvych.
Na prvý pohľad však bolo jasné, že 80 až 90 percent budov v meste spadlo. Na ruiny sa zmenili i obe veľké mestské nemocnice, takže ranených museli odvážať do iných miest.
Dopravu ranených komplikovali zničené cesty a obrovské dopravné zápchy. Pomerne rýchlo sa však podarilo zorganizovať letecký most medzi miestom tragédie a fungujúcimi nemocnicami.
Najviac ľudí skončilo v meste Kerman vzdialenom 180 kilometrov od epicentra. Okolo poludnia už ležali krvavé telá nielen na chodbách, ale i na dvore kliniky.
Vláda vyzvala občanov, aby darovali krv, ktorej bol v oblasti nešťastia dramatický nedostatok.
Hneď po tom, čo vládne vojenské jednotky, záchranári, polícia a zdravotníci odhadli rozsah nešťastia, požiadala iránska vláda o medzinárodnú pomoc. Predovšetkým o špeciálne vycvičených psov, ktorí dokážu hľadať ľudí pod závalmi, a o stany a teplé oblečenie. V noci je v tejto oblasti veľmi chladno a desaťtisíce ľudí zostali bez oblečenia i strechy nad hlavou.
Bam je historickým a kultúrnym centrom. Podľa guvernéra provincie Kerman je však väčšina pamiatok úplne zničená. Spadla i slávna pevnosť stará viac ako 2000 rokov.
Celý Irán leží v seizmicky aktívnej zóne. Tento rok dochádzalo k menším otrasom prakticky každý týždeň a väčšie zaznamenali v júni - vtedy zahynulo najmenej 500 ľudí.
Profesor geofyziky Teheránskej univerzity Bachram Akašech už niekoľkokrát upozorňoval, že Iránčania len veľmi málo vedia o dôsledkoch zemetrasenia a pravidlách správania počas živelného nešťastia. „Mnohí si myslia, že všetko je Božia vôľa," povedal profesor.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME