foto - archív
„Prvá liposukcia sa na Slovensku vykonala už v roku 1980, ale s náležitým prístrojovým vybavením určeným výlučne na tento zákrok sa liposukcie robia od roku 1992."
Chodia na tento zákrok viac ženy alebo muži?
„Momentálne viac ženy. Počet mužov však stále narastá."
Môže liposukciu podstúpiť aj dieťa?
„Pre dieťa to nie je vhodné, pretože vývin jeho tkanív ešte nie je ukončený. Rovnako aj nároky dieťaťa na vzhľad vlastného tela ešte musia dozrieť, čo sa deje najčastejšie v puberte a adolescencii, takže liposukciu ani nepožadujú. Niečo podobné sa deje napríklad aj pri odstávajúcich ušniciach, kde si dieťa najprv musí uvedomiť, že mu to naozaj prekáža a samo sa dožaduje zákroku."
Aké zdravotné riziká môže prinášať tento zákrok?
„Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj pri liposukcii existujú potenciálne komplikácie. Dnes však existuje špičková technika, vďaka ktorej sa odborníci môžu vyhnúť mnohým problémom. Zo zdravotných komplikácií sa najčastejšie objavuje zápal, citlivosť a bolestivosť, opuch, infekcia, hematómy, poranenia nervov alebo nervových zakončení, neúmyselné poškodenie tkanív, defekty kože a iných tkanív, nadmerná strata krvi. Menej sa objavuje dehydratácia, znížený tlak, riziká spojené s transfúziou, anestéziou, prípadne tuková embólia. Výskyt niektorých z týchto komplikácií je však len teoretický."
Môže liposukcia zapríčiniť nové estetické nedokonalosti?
„V niektorých prípadoch sa môžu objaviť povrchové a tvarové nerovnosti, koža môže zmeniť farbu, alebo na tkanive ostane jazva. Výnimočne môže dôjsť k deformácii tkaniva."
Je tento zákrok vekovo obmedzený?
„Skôr ako o vekovom obmedzení možno hovoriť o ideálnom kandidátovi. Ten má dobrú elasticitu kože a miestne nahromadenie tuku v ohraničených oblastiach, takzvaných problémových zónach. Preto sa najlepšie výsledky dosahujú u mladších pacientov, kde sa koža ešte ľahko sťahuje do novej polohy a prilieha na novovytvorené obrysy. Aj u starších pacientov s dobrou elasticitou kože sa dajú dosiahnuť vyhovujúce výsledky, je to však veľmi individuálne. V niektorých prípadoch sa môže nadbytok kože odstrániť operačne dermatolipektómiou. Ide o chirurgické odstránenie nadbytočnej kože spolu s tukom, ktoré sa robí hneď alebo pri ďalšej operácii."
Dá sa liposukcia využiť aj pri nadváhe spôsobenej chorobami?
„Liposukcia v žiadnom prípade nemá slúžiť ako náhrada diéty. Nie je to vhodná metóda už len vzhľadom na množstvo odsatého materiálu, ktoré je rôzne podľa použitej metódy. Odsáva sa maximálne 3000 až 4500 mililitrov tuku."
Autor: EVA ANDREJČÁKOVÁ