Pri príležitosti pracovného stretnutia Pomoc obetiam domáceho násilia o tom dnes v Detskom krízovom centre (DKC) Náruč v Žiline-Zádubní informovala výkonná riaditeľka Národnej asociácie sudkýň Slovenska (NASS) Daniela Baranová.
Riaditeľka spresnila, že mnohé ustanovenia právnych predpisov nedokonale chránia práva obetí rodinného násilia. Trestný zákon nepozná podľa Baranovej samostatné skutkové podstaty trestných činov, ktoré by postihovali páchateľov násilia na ženách a násilia v rodinách. "Súčasné vyšetrovanie týchto trestných činov dostatočne nezabezpečuje ochranu ich obetí. Trestné sadzby sú veľmi nízke a nie sú pre páchateľov natoľko odstrašujúce, aby mohli toto násilie eliminovať," konštatovala Baranová.
Stretnutie organizácií, ktoré pomáhajú predovšetkým detským obetiam domáceho násilia, iniciovalo DKC Náruč podľa jeho riaditeľa Ivana Leitmana z dôvodu nutnej potreby legislatívnych zmien v tejto oblasti. "V poslednom čase sa veľa hovorí o domácom násilí, týraní a zneužívaní. Naše zákony sú bohužiaľ také, že obete odchádzajú z domu, ale agresori doma zostávajú. Najdôležitejšou zákonnou normou by malo byť, aby musel odísť agresor," konštatoval Leitman.
Ďalší problém vidí riaditeľ DKC Náruč v opakovanom vypočúvaní detí o nepríjemných zážitkoch, akým je napríklad sexuálne zneužívanie. Ako dodal, deti sú často viacnásobne traumatizované tým, že sa im stresujúci zážitok pripomína a stále o ňom musia hovoriť.