Ušnice králikom pravidelne kontrolujeme. FOTO - ARCHÍV
a, najmä požičaným samcom, alebo sa do chovu zavlečie nákupom nových zvierat. Prvé príznaky pozorujeme o 10 až 18 dní.
Pôvodcom ochorenia je zákožka Psoroptes cuniculi, charakteristická dlhými nohami a predĺženou hlavou. Samička meria 0,7 až 0,9 milimetra a do pohlavnej dospelosti sa dostáva na 19. až 25. deň. Samček je o niečo menší - 0,4 až 0,7 milimetra, pohlavne dospieva v 16. až 19. dni. Tieto parazity cudzopasia na vnútornej strane ušnice a na vonkajšom zvukovode, kde vytvárajú mokvavé ložiská vo veľkosti šošovice až mince. Potiahnuté sú tenkým, žltkastým povlakom, ktorý sa neskôr mení na chrasty. Niekedy na nich vidno aj voľným okom pohybujúce sa zákožky. Tento typ cudzopasníka nevŕta v koži hostiteľa chodbičky, ale nabodáva bunky a živí sa vytekajúcim tkanivovým mokom.
Ochorenie zapríčiňuje svrbenie v uchu, preto králik potriasa hlavou a škriabe sa. V dôsledku nepohody menej žerie, preto stráca na hmotnosti. V pokročilejšom štádiu môžu byť postihnuté aj susedné časti kožnej prikrývky - koreň ušnice, šija, chrbát, ba aj končatiny.
Z ušníc vyteká hustý žltkastý nepríjemne zapáchajúci hnis a sú bolestivé. Po odstránení chrasty pozorujeme červenkastý a krvácajúci povrch epidermu.
Zákožky niekedy preniknú aj do stredného a vnútorného ucha, kde môžu poškodiť ušný bubienok a spôsobiť hluchotu. Ak sa ochorenie šíri ďalej, môže postihnúť aj mozog. Vtedy králiky strácajú rovnováhu, držia neprirodzene vyvrátenú hlavu, majú kolísavú chôdzu, padajú a neskôr uhynú.
Pri ochorení treba zvieratá liečiť veterinárnymi prípravkami. Niektorí chovatelia poznajú osvedčené recepty, ktorými ušný svrab potláčajú.
(po)