BRATISLAVA – Obchodník s vojenským materiálom musí mať na Slovensku na takéto obchody povolenie. Musí spĺňať zákonom predpísané podmienky, tie sú však u nás relatívne voľné.
Môže obchodovať s tovarmi, ktoré má schválené, pretože nie každá firma má oprávnenie na všetko.
Na každý individuálny export alebo import musí žiadať o udelenie dovoznej alebo vývoznej licencie, čiže každý jeden vývoz a dovoz musí byť osobitne schválený.
Na Slovensku je množstvo firiem, ktoré oprávnenie majú.
Licenčné komisie pri zvažovaní, či dajú povolenie na konkrétny obchod, v prvom rade zaujíma konečný užívateľ tovaru. Jeden z dokladov, ktoré firmy predkladajú, je tzv. certifikát konečného používateľa, čo je vládny dokument.
Každá vláda prijímajúca vojenský materiál v ňom garantuje, že tovar je na jej použitie a neposkytne ho tretej krajine. Licenčná komisia na Slovensku preveruje, či na krajinu, do ktorej chce firma vyviezť vojenský materiál, nie je uvalené embargo – najmä Bezpečnostnej rady OSN, ktoré je pre Slovensko záväzné. Európska únia vydáva selektívne embargo, ktoré niekedy ide nad rámec embarga OSN. (Zatiaľ sa Slovensko pridalo ku všetkým embargám.)
Pri každej individuálnej žiadosti je preverované, či nejde o fingované dokumenty a ďalšie podmienky.
Slovensko je členom zoskupenia 33 štátov – hlavných exportérov, ktoré si vymieňajú informácie, aby sa limitoval export zbraní do najcitlivejších zón, ktoré nepodliehajú embargám OSN a Európskej únie.
Každý export do citlivej zóny hodnotí okrem licenčnej komisie aj ministerstvo zahraničných vecí. Posudzuje, či je pre nás zahraničnopoliticky únosné, aby boli do danej krajiny zbrane dopravené.
Slovensko zatiaľ nikdy nefigurovalo na zozname krajín, ktoré porušili embargo.
Pre Angolu platí selektívne embargo – zbrane sa nesmú dodávať partizánom z UNITA, na objednávku vlády embargo neplatí.
Je pravdepodobné, že u nás existujú firmy aj jednotlivci, ktorí vojenské tovary sprostredkúvajú nelegálne. Tovar však často fyzicky nejde cez naše územie.
Existuje veľa prípadov, keď firmy žiadali o vydanie exportnej licencie a zistilo sa, že doklady sú sfalšované. Nemusí to byť len slovenský subjekt, kto chce oklamať. (rf)