Skíni surovo zbili mladého Róma

Prievidza sa počas uplynulých desiatich rokov považovala za jedno z centier hnutia skinheads na Slovensku. Prišlo tu k niekoľkým závažným trestným činom. V roku 1996 zavraždil Róm v autobuse MHD 19-ročného príslušníka hnutia skinheads J. Bahnu. Každoročn


Mareka Baláža prepadla skupina skínov, jeden z nich ho udrel železnou tyčou do hlavy, ďalší ho kopali. Dvadsať stehov na hlave, otras mozgu a zlomený prst pravej ruky - taký je stručný sumár poranení.



e sa v lete pri jeho hrobe konajú spomienkové zhromaždenia. Posledného sa zúčastnilo asi 500 skínov z Čiech a zo Slovenska. Iba niekoľko mesiacov po vražde J. Bahnu zavraždil zas v Handlovej skín 43-ročného rómskeho obyvateľa, ktorý sa vracal z práce z Čiech. Situácia medzi skínmi a Rómami bola v tom čase veľmi napätá a za ministra G. Krajčiho museli prijať program bezpečnosti pre obyvateľov Prievidze. Na jeho plnení sa podieľala polícia, štátna správa, samospráva a rómska samospráva. Súčasnú situáciu v meste polícia hodnotí ako pokojnú, o jednotlivých skupinách skínov, ktorí v meste pôsobia, sú informovaní. (eta)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
PRIEVIDZA - Dvadsať stehov na hlave, otras mozgu a zlomený prst pravej ruky - taký je stručný sumár poranení 20-ročného Prievidžana, Róma Mareka Baláža. V nedeľu večer ho spolu s kamarátmi neďaleko prievidzskej Billy napadla skupina skínov.

„Bolo to okolo ôsmej večer, keď sme sa vracali domov. Odrazu sa na nás odzadu vyhrnula skupina skínov. Štyria kamaráti ušli, ja som nestihol. Napadli ma, kopali, jeden z nich ma udrel do hlavy železnou tyčou,“ hovorí M. Baláž.

V skupinke bolo okolo dvadsať skínov, takže brániť sa bolo prakticky nemožné. Jeden z okoloidúcich obyvateľov začal na skupinku kričať, privolal k zranenému sanitku a políciu. Skupina skínov sa zatiaľ rozpŕchla. Mareka odviezli do nemocnice v Bojniciach, odkiaľ ho na druhý deň prepustili na vlastnú zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa matky napadnutého sa obávali toho, aby ho skupina skínov nevyhľadala aj tu. „Nikdy som so žiadnym skínom konflikty nemal, útoku nepredchádzala ani žiadna hádka,“ hovorí M. Baláž.

Ako nás informoval hovorca Okresnej polície v Prievidzi Peter Hortuláni, prípad sa prešetruje ako podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví, skúma sa aj rasový motív. Skupinu skínov vo veku 19-22 rokov polícia pozná, čo by malo objasnenie trestného činu zjednodušiť.

Napadnutý chlapec je menovcom predsedu rómskej samosprávy v Prievidzi, nie je s ním však v príbuzenskom pomere. Rodičia chlapca sú aktívnymi členmi samosprávy. Napadnutie však podľa všetkého s ich angažovaním v samospráve nesúvisí, išlo zrejme iba o náhodný útok. Bližšie to určí vyšetrovanie, ktoré vedie obvodné oddelenie PZ v Prievidzi. Rómska samospráva sa chce s problémom obrátiť aj na ministerstvo vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predstaviteľa samosprávy M. Baláža prišlo v poslednom období k viacerým útokom na rómske rodiny, všetky sa však kvalifikovali iba ako priestupky. „Sme presvedčení, že išlo o rasovo motivované útoky, a chceme s ministrom hovoriť o možnostiach ich prekvalifikovania v tomto duchu,“ konštatuje M. Baláž. „Oceňujeme kroky ministerstva vedúce k tomu, že polícia rozohnala zraz skínov na koncerte v Papradne. Rovnakým spôsobom by sa však malo postupovať aj pri vyšetrovaní trestných činov.

KVETA FAJČÍKOVÁ

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 860
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 079
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 072
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 503
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 646
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 746
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 491
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu